15 мільйонів євро погодився надати Тернополю Європейський банк реконструкції та розвитку ще у 2012 році. Кошти місто брало для реалізації інвестиційного проекту реконструкції теплопостачання і подачі гарячої води.

Та два роки Кабінет міністрів та Міністерство фінансів України не давали згоди, щоб Тернопіль взяв кредити на таку велику суму. Ситуація змінилася у 2014-му, коли вдалося отримати всі необхідні погодження на найвищому державному рівні. Таким чином Тернопіль отримав 10 мільйонів євро кредиту і 5 мільйонів євро безповоротного гранту. За умовами договору, кредит надавався на 15 років, з відстрочкою погашення перші три роки. А на сесії міської ради, яка відбулася на початку лютого 2018 року, депутати погодили умови реструктуризації кредитного договору від 28 вересня 2012 року між комунальним підприємством теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради та Європейським банком реконструкції та розвитку.

– Назва  інвестиційного проекту, для реалізації якого залучається кредит під гарантію – «Модернізація системи теплопостачання міста Тернопіль», – розповів депутатам Владислав Стемковський, заступник міського голови. Це інвестиції в реконструкцію та модернізацію інфраструктури теплопостачання. За підтримки ЄБРР та фонду FIP загальна сума проекту складала 15 мільйонів євро: 10 – кредит, 5 – грант – безповоротна фінансова допомога від фонду FIP. Під час реструктуризації пропонуються наступні зміни: сума кредиту від ЄБРР з 10 мільйонів зменшується до 7. Три мільйони ми отримаємо від Фонду економічно чистих технологій під 0,75%. Тобто, йде розщеплення суми кредиту: сім залишається в ЄБРР, три – йде від Фонду чистих технологій під ставку менше 1%. Сума від FIP залишається незмінною – грант 5 мільйонів євро. Термін дії кредиту продовжується до 15 березня 2027 року. Продовжується на два роки термін набуття чинності реструктуризованим кредитним договором. Середньозважена ставка виходить 4,77 і 0,05% річних. Дуже важливою буде зміна, якщо погодиться Лондон, про те, що ми маємо право використовувати під час закупівель кредитні кошти без сплати ПДВ. У попередньому договорі ПДВ ми повинні були фінансувати з міського бюджету або з оборотних коштів підприємства. Це основні зміни. Такі умови реструктуризації вигідні підприємству, вигідні місту. З одного боку погано, що затягнулася реалізація проекту, а з іншого добре, тому що умови значно кращі.

Реконструкцію теплопостачання і подачі гарячої води, відповідно до розробленого інвестиційного проекту, проведуть у двох мікрорайонах. На «Сонячному» і частково «Східному» біля кожного житлового будинку встановлять індивідуальні теплові пункти, які автоматично регулюватимуть подачу гарячої води і тепла. У рамках проекту частково замінять мережу теплопостачання, збудують шестимегаватну котельню на альтернативних видах палива, встановлять сонячні колектори на «Східному» і реконструюють одну із діючих котелень в цьому ж районі.

Ольга Трач