На ранок вчорашнього дня у Теребовлянській райлікарні ще перебувало 13 людей, які отруїлися на весіллі у селі Великий Говилів. Однак у санепідемстанції запевняють, що за результатами епідрозслідування спалаху сальмонельозу, вогнище кишкової інфекції локалізоване і ліквідоване.

.

За словами заступника головного санітарного державного лікаря Тернопільської області Нінель Цяпи, інкубаційний період і термін, протягом якого спостерігали за вогнищем інфекції, минув. Для сальмонельозу – це 7 днів з моменту захворювання останньої людини.

Нагадаємо, на весілля, яке відбулося 7 серпня, було запрошено півтори сотні гостей. Забава відбулася на території приватної садиби, яка була для цього не пристосована. Організатори урочистостей не поставили до відома місцеву владу, а відтак за жодними консультаціями до СЕС ніхто не звертався. Недотримання комплексу всіх санітарних вимог і призвели до спалаху інфекції.

– В даному випаду були проігноровані ці правила. Ніхто нікого не інформував. Молодята родом із сіл Великій Говилів та Іванівки. Гості були в основному звідти. Саме весілля відбулося в селі Великій Говилів. Не був офіційно інформований голова сільради, хоча зрозуміло, що він знав, ніхто людям нічого не радив. Територія приватного господарства однозначно не пристосована для проведення таких величезних свят, а умови не відповідають ні санітарно-гігієнічним, ні санітарно-технічним вимогам щодо приготування такої величезної кількості страв, – констатувала Нінель Цяпа.

Окрім того, за її словами, до цього додалась спекотна погода і відсутність централізованого водопостачання. Через недостатню кількість проточної води люди не мали можливості дотримуватись елементарних правил особистої гігієни. Окрім того, забій домашньої худоби для приготування страв проводився теж в домашніх умовах. Господарі не пред’явили жодних ветеринарних документів, які б підтверджували безпечність тварин. Продукти і страви перевозилися власним автотранспортом. А до приготування їжі залучалися сторонні люди, які не працюють в закладах громадського харчування, а відтак і не мали особових медичних книжок. З 13 господинь в однієї був виявлений збудник сальмонела. А факторами передачі інфекції стали м’ясні страви –холодець, млинці з м’ясом і м’ясний рулет. Як наслідок – 23 людини опинилися на лікарняних ліжках з середнім і легким перебігом захворювання. На сьогодні – майже половина вже виписані.

– Чому так довго їх тримають? Не тому, що вони важкі хворі, чи їм потрібне лікування і надання медичної допомоги, окрім того, що вони отримують ліки, а тому, що ми зобов’язані їх повторно обстежити після лікування. Щоб ми були спокійні, що вони не стануть носіями. Серед них є двоє осіб так званої декретованої групи – медик і доярка. Вони мають обов’язково бути обстежені не один раз, а двічі. Лише тоді їх випишуть. Сьогодні на ранок в стаціонарі перебувало 13 людей, 10 виписано, виписані всі діти. А це ще раз підтверджує, що важких форм не було. В основному захворіли молоді люди від 30 до 50 років і шестеро дітей від 7 до 18 років. З 23 хворих лабораторно підтверджений діагноз сальмонельоз у 14 людей. Жінка, яка була носієм інфекції, зараз проходить курс лікування. Окрім того, на її подвір’ї відібрані взірці сировини, яєць, води, щоб з’ясувати, що послужило першопричиною, – повідомила Нінель Цяпа.

До слова, паралельно з епідеміологами у Теребовлянському районі ветеринари обстежують приватні господарства селян, які мали відношення до даного весілля.