Сьогодні християни відзначають Усікновення Голови Івана Хрестителя. Це свято в народі ще називають Усікновення або Головосіки.

.

Церква особливо вшановує святого Івана Хрестителя, Господнього Предтечу. Він єдиний з усіх Святих після Божої Матері, що має свій празник Зачаття і празник Різдва. Про його великий культ у церкві найкраще свідчать аж шість празників протягом церковного року, – повідомляє телеканал TV-4.

Пам’ять про усікновення чесної голови святого Івана Христителя вшановують 11 вересня. Про цю подію говорить Біблія.

Вшановуючи пам’ять Івана Предтечі, вірні у цей день дотримуються суворого посту. На усікновення голови Івана Хрестителя не прийнято веселитися, влаштовувати святкування та застілля, тому що люди із сумом і жалем згадують усіх, хто постраждав за правду. У християнській історії першим з таких людей став Іван Хреститель.

– Церква встановлює строгий піст, щоб ми розважили над тим ганебним вчинком, коли людина переступає моральні переконання, як зробив Ірод, а також про непохитність Івана Хрестителя і готовність померти за Христа, – каже прес-секретар Тернопільсько-Зборівської Єпархії УГКЦ отець Олег Харишин.

Іван Хреститель, якого ще називають Предтечею, своїм прикладом став взірцем богопосвяченого життя. Він закликав людей до покаяння, кажучи: «Слідом за мною йде сильніший від мене, що Йому я недостойний, нахилившись, розв’язати ремінця Його сандалів. Я вас хрестив водою, а Він хреститиме Святим Духом”. Серед інших святих Іван Хреститель має особливу пошану. На його честь упродовж року християни відзначають шість свят: зачаття, різдво, усікновення голови, перше, друге і третє знайдення голови та собор Івана Хрестителя після свята Богоявлення.

– Постать Івана Хрестителя значуща в історії спасіння. Він був мучеником, пророком, предтечею. Тобто, тією людиною, яка попереджала прихід Месії. Він готував Боговибраний люд того часу до приходу Месії. Готував не так палати чи місце, де Його поселити, а людське серце, щоб воно було більш відкрите до прийняття цієї благої вістки, – пояснює отець Олег Харишин.

В народі побутує думка, що на Усікновення голови Івана Хрестителя не можна їсти круглі фрукти, овочі: яблука, картоплю, бо вони нагадують голову Івана Предтечі. А також кавуни, помідори, які символізують кров святого. У цей день не варять борщ, люди не беруть у руки ножа та сокиру. Проте священики запевняють: жодних заборон їсти круглі овочі та фрукти чи використовувати ніж у цей день немає. Такі забобони люди придумують через брак віри, каже Олег Харишин.