Проти приватизації Почаївської Свято-Успенської лаври та Свято-Богоявленського жіночого монастиря виступили представники громадських організацій. У понеділок, 13 лютого вони обговорили законопроект “Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)”.

Законопроект зареєстрували у Верховній Раді у січні цього року. Відповідно до нього, Кабінету Міністрів України пропонується у тримісячний термін вирішити питання щодо передачі Московському патріархату вищезгаданих святинь, – повідомляє TV-4.

Нагадаємо, на початку лютого проти приватизації вже виступили представники влади, народні депутати та духовенство.

У 2004 році Уряд прийняв рішення: споруди лаври передати у безкоштовну оренду на сорок дев’ять років монастирю Української православної церкви Московського Патріархату. Сьогодні ж у законопроекті 9690 йдеться не про оренду, а про приватизацію споруд. Якщо цей закон буде прийнятий, то міжконфесійних конфліктів не уникнути, переконані представники громадських організацій.

– Йдеться, по суті справи, про вилучення в українського народу його святинь. Незрозуміло, кому вони будуть передані і ким будуть приватизовані. Приватизувати їх навіть за гроші неважко: собори, справжні перлини культурно-істоичної спадщини оцінені за балансовою вартістю приблизно так, як однокімнатна квартира в Києві, – розповів доктор філософських наук, голова асоціації релігійних свобод Віктор Єленський.

– Але так сталося, що нема такого закону, а натомість з’явився у Верховній Раді проект закону про передачу у приватну власність українських національних святинь. Вдумайтесь, в українців, в української держави хочуть забрати навіть не кусок хліба, а хочуть забрати найбільші і найважливіші духовні святині, – зазначив голова Тернопільського обласного осередку Всеукраїнського об’єднання «За Помісну Україну» Юрій Юхновський.

– На жаль, вони не змогли чи не захотіли, в силу багатьох обставин, які я зараз не стану аналізувати, вплинути на те, щоб питання статусу Почаївської лаври раз і назавжди зняти з порядку денного і забезпечити певний мораторій на те, щоб колись могло постати питання про передання споруд лаври у власність однієї із церковних конфесій, – каже лідер громадської організації “Українська справа” Олег Вітвіцький.

– І це, власне, свідчення того, що автори законопроекту підготувалися до цієї процедури. Мова йде не тільки про виключення Почаївської лаври і Свято-Богоявленського жіночого монастиря з переліку об’єктів, які не підлягають приватизації, йде конкретна рейдерська схема по вилученню об’єктів українських святинь з державної власності і дарування цих об’єктів окремій релігійній громаді, – додав заступник голови Тернопільської обласної ради Олег Боберський.

– Ідея якраз полягає в тому, що ми, починаючи з Тернополя, Києва, Черкас, Львова, маємо провести інформаційну кампанію, яка буде покликана донести інформацію до всіх без винятку представників громадськості, громадських організацій і політичних партій про проблемність цього законопроекту, який передбачає приватизацію Почаївської і Києво-Печерської лавр, – повідомив депутат Тернопільської обласної ради Степан Барна.

Вжити рішучих заходів та не допустити прийняття запропонованого проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)» – таке рішення прийняли представники громадських організацій спільно з представниками міської та обласної влади Тернопільщини. Обласна влада має звернутися до міських, районних, селищних та сільських рад, аби вони не залишались осторонь, а також написали відповідне звернення до Президента України, Голови Верховної ради та Прем’єр-міністра України і не допустили приватизації святинь Тернопільщини.