На це запитання точно відповісти не зможе ніхто.

Адже в нас на вартість життя впливають не тільки об’єктивні причини, до прикладу, помідори в листопаді на полі не ростуть, тому й вартість їх вища, а й політичні — ціна газу, як приклад, чи спекулятивні — з’ясувалося, що й із гречаними крупами в нас не така вже біда, їх притримували… Тому прогнозувати тут — справа невдячна. Хоч спробувати проаналізувати — можна.

Так-от, після різкого подорожчання продуктів у вересні жовтень порадував нас відносною стабільністю. Щодо листопада, то тут думки фахівців, які відслідковують цінові тенденції, збігаються стосовно того, що практично всі продукти харчування дорожчатимуть, але не набагато — на п’ять-десять відсотків. Чималих зусиль до такої цінової стабільності докладає уряд. Днями урядовці пообіцяли навіть знизити ціни на продукти, мовляв, зерно з країни вивозити заборонили, тож буде чим годувати худобу. З цього пересічний громадянин може зробити висновок, що хліб у нас не повинен дорожчати, а от молоко чи м’ясо — тут є питання. Адже в селах цим зерном годувати вже майже нема кого — худобу селянам вирощувати не вигідно. Чи буде сенс її вирощувати в перспективі — також не відомо.

Щоб утримати ціни, уряд зобов’язав митницю знизити ввізне мито на м’ясо. За словами міністра агрополітики Миколи Присяжнюка, аби уникнути дефіциту м’яса птиці, яловичини й свинини, цього року необхідно ввезти 320—340 тис. тонн м’яса. Досі для підтримки вітчизняних виробників уряд, навпаки, обмежував «м’ясний» імпорт. Спеціалісти кажуть, що серйозно підняти вартість м’яса та й інших продуктів може хіба ріст курсу долара. Але, як запевняє НБУ, гривня не перестрибне планку в 8 грн. за долар — від обвалу її втримають золотовалютні резерви. У містах дещо рятують ситуацію ярмарки, які стали традиційними.

Обнадіяти покупця може законопроект, що зареєстрований в парламенті, про скасування ввізного мита на гречку, картоплю, вершкове масло, жито й згущене молоко. За оцінками експертів, це дасть можливість, якщо не знизити вартість цих продуктів на 10—15 відсотків, то принаймні стримати її на якийсь час від підвищення. Очевидно, маючи таку інформацію, виробники, до прикладу, картоплі вже порахували збитки. Нещодавно середня оптова ціна на другий хліб упала відразу на 12 відсотків. Виробники зрозуміли, що за сталих цін продати картоплю, яка не розрахована на зберігання, до настання морозів буде вкрай складно. Тому сільгоспвиробники відразу п’яти найбільших областей, де її вирощують, почали синхронно знижувати ціни, намагаючись підігріти інтерес оптовиків до свого товару. Тож є перспектива купувати картоплю недорогу.

Як і щороку пізньої осені, вартість молочних продуктів у листопаді зросте. Експерти прогнозують, що приблизно ще на п’ять відсотків. Більше — навряд, бо ж через подорожчання їх і так почали менше купувати. Тож ймовірно молоко буде коштувати в середньому 7,9—8,4 грн., кефір — 8,1—8,9 грн. за літр, сир — 34,65—36,75 грн., твердий сир у середньому 71,4—75,6 грн. за кілограм.

Прогнозують подорожчання найближчим часом і соняшникової олії — на 50—70 копійок. Причина все та ж: ціни в світі на олію продовжують стрімко зростати. Цілком можливо, що в листопаді будемо купувати її щонайменше по 12,5-13,2 грн. за літр. Цього місяця, на думку багатьох експертів, ціни на рис обов’язково виростуть: на світовому ринку проблеми через неврожай його в деяких країнах. Тому до нас завозитимуть рис за ціною вищою, як мінімум на 5 відсотків. Прогнозують подорожчання і яєць — приблизно на 50 копійок за десяток. Щодо цукру, то його вартість у листопаді повинна знизитися приблизно до 7 грн. за кілограм. Такий оптимізм базується на тому, що в цей період — пік переробки цукрових буряків.

Якщо вітчизняні овочі й фрукти щодень дорожчають, то закордонні обіцяють утриматися, а то й податися в ціні. Для цитрусових, до прикладу, вже почався сезон урожаю. Їх везуть із Туреччини, Єгипту, Грузії. Є надія, що вартість цитрусових знизиться приблизно на 20 відсотків: за кілограм апельсинів платитимемо не 18—20 грн., а 14,5—16, лимонів — 8—9,5. Незмінними обіцяють залишитися ціни на банани.

Останнім часом зростає вартість євровалюти. Тож різке підвищення курсу євро відіб’ється на роздрібних цінах і в Україні. Як запевняє директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, ціни на імпортні товари підуть догори, адже до 40 відсотків товарообігу в України — з Єврозоною: Польщею, Італією, країнами Балтії. Подорожчають у першу чергу споживчі товари з Європи: продукти, сантехніка, меблі, засоби гігієни, косметика, одяг, взуття.

Будуть також дорожчати електротехніка, побутова техніка й ліки. Цей процес, кажуть спеціалісти, може розтягтися на місяці, адже товари завозять великими партіями й відразу не розпродують — є складські запаси, закуплені ще на початку літа.

Валентина БАЦА.

«Вільне життя плюс», №88-89 (15200-15201) від 10.11.2010 р.