Ринок нерухомості відображає стан всієї економіки. І хоча нині Україна і Тернопіль зокрема перебувають у важкій економічній кризі, людям усе-таки десь потрібно жити, а підприємцям – займатися бізнесом. Тому в більшій чи меншій мірі операції з нерухомістю є актуальними. Що нині являє собою ринок нерухомості в Тернополі, читачам «Номер один» розповів Голова Тернопільської ріелторської палати  України, директор агенції нерухомості «Яворина» Юрій Венгринович.

У фаворі – однокімнатні квартири та VIP-житло

– Сьогодні на ринку житлової нерухомості Тернополя майже повне затишшя. Попитом користується або дуже дешеве житло (однокімнатні, рідше – двокімнатні квартири), або дороге VIP-житло. Людям все одно треба десь жити, тому вони шукають, де дешевше можна купити квартиру. А ті люди, які мають гроші, покращують своє помешкання, купуючи  більше і краще, – зазначає Юрій Венгринович.

Зважаючи на такі тенденції, будівельники останнім часом стали більше будувати будинків з одно- та двокімнатними квартирами.

– Будівельники розуміють, що вони, по-перше, таке житло швидше продадуть, по-друге, що завжди квадратний метр однокімнатної квартири був дорожчим, ніж дво- чи трикімнатної. Незважаючи на те, що сьогодні 1 кв. м однокімнатної квартири вартує близько однієї тисячі доларів (залежно від ремонту, опалення та інших факторів), а трикімнатної – 600-800 доларів, у загальному однокімнатна квартира є найдешевша. Тому молоді сім’ї, розмірковуючи над тим, жити з батьками чи купити однокімнатну квартиру, однозначно, вибирають другий варіант, – відзначив тернопільський ріелтор.

Не вплинула на ринок нерухомості політична ситуація в країні.

– Політична ситуація на ринку нерухомості відіграє не велику роль. Ми сподівалися, що наш ринок нерухомості трішки пожвавиться після того, як до Західної України стали приїздити люди зі Сходу та Криму. І справді, був певний період, коли було багато дзвінків із тих регіонів, але масового попиту, щоб він міг зробити кардинальний переворот на ринку нерухомості нашого регіону, не було, – зауважив ріелтор.

Водночас ріелтор відзначив, що на ринок нерухомості великий вплив має сезонність: «Є три періоди, коли житло купують. Осінь – адже в цю пору року є найбільша активність бізнесу, кінець року – заробітчани приїздять в Україну з грішми, щоб купити квартиру дітям, та весна – час, коли ринок нерухомості оживає після зимової сплячки. Саме в ці періоди ціни можуть трішки підскочити».

Житло прив’язане до долара

І хоча в Україні всі розрахунки проводяться в національній валюті, ринок нерухомості – специфічний вид бізнесу, в якому велику роль відіграє курс долара США.

– Коли людина вирішила придбати квартиру на первинному ринку і принесла певну суму грошей, того ж дня вона купує певну кількість квадратних метрів, – зазначив Юрій Венгринович. – Скажімо, коли долар вартував 5 гривень, то за 100 тис. грн. ви купили одну кількість метрів, коли 8 грн., то за ті ж 100000 гривень, в доларах вже  іншу, значно меншу, і коли 12 грн. – ще меншу. Разом з тим, будівельний бізнес прив’язаний не так до долара, як до вартості матеріалів, які фірма купує за валюту. Але не можна говорити, що коли долар зріс на 10%, то будівельні матеріали зросли на таку ж величину, відповідно вартість нерухомості має зрости на 10%. Вартість будівельних матеріалів займає великий відсоток у ціноутворенні квадратного метра, але вона не може бути адекватною до збільшення курсу. Тому в договорах передбачено індексації.

На сьогодні, за інформацією експерта, вартість квадратного метра житлової нерухомості на первинному ринку Тернополя становить від 6000 до 9000 гривень.

Надійність, перевірена часом

Наш експерт на ринку нерухомості рекомендує потенційним покупцям мати справу лише з перевіреними будівельними компаніями.

– На сьогоднішній день я про компанії на кшталт «Будівельника» З. Щепановського не знаю. Здебільшого, в Тернополі залишилися фірми, які працюють давно і якісно, переживають за клієнта, бо розуміють, що вони живуть в цьому місті і їм потрібно дивитися в очі тернополянам. А до тих, які прийшли на один день, хочуть хапнути і зникнути, потрібно придивлятися по-особливому. Щоб нормально працювати на цьому ринку, будівельні компанії мають мати значні обігові кошти. Якщо раніше люди вкладали гроші у проекти будинку чи котлован, то сьогодні потенційні покупці стали розумнішими. На сьогодні будівельна компанія має збудувати мінімум кілька поверхів, щоб туди пішли покупці. Більше того, останні перевіряють дозвільну документацію на землю, дозвіл на виконання будівельних робіт і т.д. У Тернополі пропозиції перевищують попит і будівельні компанії мають робити все, щоб догодити клієнту, – зауважив Ю. Венгринович.

Комерційна нерухомість каже долару «па-па»

Специфічний у Тернополі ринок комерційної нерухомості. Скажімо, правила гри на ньому інші, ніж на ринку житлової нерухомості.

– Ринок комерційної нерухомості, особливо її оренда, переходить з долара на гривню. Як була зафіксована гривнева ставка до останньої кризи, такою вона на сьогоднішній день і є або незначно змінилася (на 5-10%) в сторону збільшення. Тобто в Тернополі немає такого, що раніше була орендна ціна 80 грн. за кв. м, що становило 10 доларів за кв. м, а зараз вона стала 120 грн. Ціни оренди залишилися майже на тій же відмітці. І я вважаю, що це правильно, бо нам потрібно відходити від прив’язки до долара, як це зробила Росія, котра давно відмовились від іноземної валюти. Й Україні потрібно переходити на розрахунки в національній валюті, – відзначив Юрій Венгринович.

А між тим, як і в більшості міст, найдорожчими в Тернополі є об’єкти комерційної нерухомості в центральній частині.

– Ядро центру – це найдорожча нерухомість і в оренді, і в продажу. Сюди входять вулиці Руська, Шептицького, Валова, Замкова, Чорновола. На сьогодні загальна тенденція є такою, що не багато знаходиться осіб, які купують комерційну нерухомість. Коли людина не має коштів на купівлю, вона орендує приміщення, бо все одно бізнес якийсь потрібно проводити. Тому вартість оренди останнім часом несуттєво зросла і становить нині від 80 до 300-400 грн. за кв. м. На ціну завжди впливає місце. Банки, фінустанови, дорогі бутики, маркети хочуть бути представлені на так званій першій лінії в центрі міста, щоб усі їх бачили. Для цього вони аналізують багато факторів: кількість людей, які проходять, кількість машин та громадського транспорту, що проїжджає. Що цікаво, згідно з дослідженнями, в Тернополі однією з найбільш затребуваною, а відповідно і найдорожчою є вулиця Шептицького – від старого «Гранду» і до «Ексімбанку».

Купувати нерухомість досить вигідно!?

І хоча, загалом, в Тернополі попит на нерухомість, як комерційну, так і житлову, дуже слабкий, але, на думку фахівців, саме цей сегмент є найнадійнішим у плані вкладання власних коштів чи інвестицій.

– Вважаю, що має бути зрушення в попиті, а це покличе за собою збільшення вартості квадратного метра. У нас люди, з однієї сторони, законсервовані, з іншої –не хочуть тримати гроші у трилітрових банках. Довіри сьогодні до банківського сектору немає, а фінансовий ринок практично не працює. Єдина можливість збереження своїх накопичень – вкладення грошей у нерухомість. Як показує практика, будь-яка економіка йде по синусоїді. В 1998-99 роках був період кризи, з 2004-го попит почав рости і в 2007-2008 рр. був великий попит на нерухомість, відповідно мав місце пік цін. Далі, через економічну кризу, попит суттєво зменшився, тим самим ціни на нерухомість впали. Але цей період триватиме 5-7 років. Тому, на мій погляд, сьогодні купувати нерухомість досить вигідно, – відзначає ріелтор.

Віталій Попович, «Номер один»