Три дні – 14-16 липня – триватиме загальнонаціональна проща до Зарваниці, приурочена до 150-річчя коронації Зарваницької чудотворної ікони Пресвятої Богородиці. Ця святиня належить до iконографiчного типу Богородицi, що має назву “Одигiтрiя”, є однією із найдавніших в Україні. Донині зберігся оригінал ікони.  

“Він зберігається з 1754 року у парафіяльній церкві Пресвятої Трійці, – розповідає Експрес-онлайн отець Володимир Топоровський, адміністратор храму Пресвятої Трійці у Зарваниці. – Дослідники кажуть, що стиль ікони свідчить про її походження з XII чи XIII століття. Вже у XVIII столітті про неї згадують, як чудотворну. 150 років тому – у 1867-му – папа Пій IX поблагословив корони для Зарваницької ікони, які коштували 83 золотих ринських, і надав Заваниці статус відпустового місця. Сама ж коронація чудотворної ікони у якій взяли участь 80 священиків, відбулася 28 серпня 1867 року, на свято Успіння Пресвятої Богородиці”.

Ікону коронували в знак численних див, які відбувалися біля неї. Й донині до Зарваницi вирушають тисячi паломникiв i вимолюють перед чудотворним образом здоров”я, i душевний спокiй. Зрештою зараз існує немало копій цієї ікони. Й біля них теж стаються чуда.

“Найвідоміша копія зберігається у Соборі Зарваницької Божої Матері, – каже отець Володимир. – Її виготовив художник Петро Холодний, який у 1921 році реставрував оригінал ікони, вирізавши живопис по контуру і перенісши його на нову дошку. Крім цього Ярослав Крук, живописець iз Бережан, перед Всеукраїнською прощею до Зарваницi у 2000 роцi, коли був посвячений Марiйський духовний центр, пiдготував кiлька сучасних копiї iкони Зарваницької Божої Матерi. Одна з них – у Києвi. Такi копiї є також у Львовi, на Закарпаттi i навiть у Польщi”.

Нагадаємо, у червні 2001 року під час офіційного візиту в Україну Папа Іван Павло ІІ молився у храмі на Аскольдовій могилі в Києві біля чудотворної ікони Матері Божої. Її спеціально привезли у столицю з Зарваниці. Ікона має унікальну рису для давнього українського ікономалярства – розкриті перед грудьми долоні правиць Богородиці та Ісуса Христа.