Світ

Мюнхенський мотив для України

У виступах політиків на цьогорічній Мюнхенській конференції з безпеки прозвучав, серед іншого, такий спільний мотив щодо України: “Ви не так швидко реформуєтеся, як вам хотілося б”. Якщо очистити ці спічі від дипломатичного “лушпиння”, то вони означали: “Ваші реформи пробуксовують”. Стосувалося це, передусім, боротьби з корупцією.  Хоча при цьому й висловлювалося  розуміння труднощів, з якими  стикається наша країна, передусім, стан “гібридної війни”. На українському ланчі міністр закордонних справ Канади Христя Фріленд розширила цю тему, зазначивши, що реформи в Україні – це не якась послуга, яку ми маємо зробити Заходу. Саме Україна, на її думку, має нести головну відповідальність за просування позитивних змін, бути їхнім ініціатором. Вона нагадала слова Івана Франка: “До великого моменту будь готовий кожний з вас, кожен може стать Богданом, як настане слушний час”. Гетьманів у нас ніколи не бракувало, а от з Богданами сутужно…

Лідер “джмелів” чи “нагрівач” лави запасних?

Півроку минуло відтоді, як відбувся найгучніший трансфер українського футболіста останніх років – перехід Андрія Ярмоленка в “Боруссію” з Дортмунда. Фахівці відзначають, що за цей час Андрій став “своєю” людиною в новому клубі, намагається якісно виконувати свою роботу і, здається, цілком задоволений переїздом у Німеччину. У нього є передумови для того, щоб стати лідером “джмелів”, але складається враження, що сам він не лізе зі шкіри, щоб бути ним. За великим рахунком, поспішати йому, маючи на руках 4-річний контракт, нікуди, тому надміру різких рухів і заяв він уникає. Навряд чи Ярмоленко на даному етапі мріє про якийсь суперклуб на кшталт “Баварії” чи “МЮ” – він радше повністю задоволений своїм нинішнім становищем, оскільки йшов до нього надто довго. І часу на нові виклики у нього практично не залишилося – тут би утвердитися в ролі стабільного гравця основи.  Зараз ось Андрій травмувався, і команда здобула кілька перемог без нього – як би не освоїти амплуа “нагрівача” лави запасних…

Україна

За корупцію – не менше року тюрми. Серйозно?

“Веселі, брате, часи настали…”, – словами відомого хіта “Океану Ельзи” невдовзі можуть оцінити нову ініціативу Генпрокурора не дуже чисті на руку чиновники. Якщо, звичайно, вона не обернеться для них лише легким переляком. Юрій Луценко запропонував встановити мінімальне покарання за корупційні діяння у вигляді  одного року позбавлення волі. Для цього він проситиме Верховну Раду  відмінити можливість покарання для корумпованих чиновників штрафом. “Не менше року позбавлення волі – заявив із сумішшю сталі, вольфраму  й титану в голосі Генпрокурор, – це  нижня межа оцінки будь-яким суддею будь-якого корупційного злочину”. А ще він пропонує ввести норму, за якою рішення судді про призначення корупціонерам м’якшого покарання, ніж рік позбавлення волі, вважається завідомо неправосудним. І за таке рішення суддя повинен отримати не менше п’яти років тюрми. Звучить серйозно. Але згадаймо: “Бандитам – тюрми!” теж звучало дуже ефектно…

Викрадення Швейка в Одесі: як було, так було…

Кажуть, гріхи пращурів доводиться спокутувати їхнім нащадкам. Герой роману “Пригоди бравого солдата Швейка”, як відомо, в мирний час заробляв на життя продажем крадених собак. І саме через краденого пса, як пригадуєте, мстивий полковник відправив поручика Лукаша, у якого Швейк служив денщиком, на фронт. З цього  й почалися пригоди веселого вояка на війні, над якими донині сміються читачі. Але… прийшов час Йозефу Швейку спокутувати давні “собачі” гріхи. Точніше, не йому, а його міні-пам’ятникові, який  прикрашав фасад знаменитого одеського пивбару “Гамбринус”. Днями його… поцупили, причому, вже вдруге – вперше минулого року це зробила жінка, яка принесла вкрадене в пункт прийому металобрухту, де її й затримали. Чи вдасться впіймати злодія цього разу? Влада міста сподівається, що виявити викрадача допоможуть відеозаписи камер на сусідніх будинках. Цікаво, чи говоритиме він (якщо його таки “вирахують”) так, як говорив на допиті персонаж однієї з оповідок Швейка: “Як було, так було, все ж таки якось було, ще ніколи не було так, щоб якось не було”?

Корупція в Україні: злоякісна пухлина, видалення якої може зруйнувати організм

На думку відомого політтехнолога Вадима Карасьова, корупція в нас – це форма управління державою, і боротьба з нею призводить до розвалу управління як такого. Іншими словами,  злоякісна пухлина настільки глибоко вросла в організм держави і суспільства, що її видалення може… зруйнувати сам організм. Звучить парадоксально, але досвідчений вовк політаналітики, напевно, знає, що каже.  Діюча в нас система політичного патерналізму, за словами В.Карасьова, означає, що коли головам адміністрацій доведеться вибирати між лояльністю до Президента і до закону чи людей, їхній вибір передбачити неважко. Якби не було всесильної корупції, то, на думку політтехнолога, у нас був би нині й інший Прем’єр. А чинний глава уряду, як зазначив Карасьов, недаремно виступає із заявами про те, що масштаби корупції в країні перебільшені. І це становище не зможе змінити жоден антикорупційний суд – необхідно міняти політичну систему. Однак – не крикливими лозунгами і дешевим популізмом…

Тернопілля

Пристойні вовки і неоднозначні достойники

На акції “Благословенне Тернопілля” (в чому, цікаво, виявляється оте благословення?), що пройшла у столиці, була підкреслена важливість співпраці з іноземними державами, зокрема, для надходження інвестицій. Між тим,  “Дослідницький центр соціальних технологій” теж згадав основних інвесторів для нашого краю. Їхня узагальнена назва – заробітчани, і саме від них до регіону щороку надходить до 40 млн. у. о. Хоча реальні суми, за оцінками аналітиків, значно більші. Між тим, настала пора посту, й варто, мабуть, очистити думки й душу, навернутися до чогось вищого і вічного… Але споглядання деяких достойників, котрі після відвідин храму і урочистих світлин зі святими отцями чинять не дуже праведні справи, а також несподівана поява хреста на животі у деяких персоналій із не зовсім однозначним бекграундом радше здатні підштовхнути до атеїзму. На їхньому тлі витівки вовка, який більше доби швендяв вулицями одного з сіл і галантно стрибав жінкам на плечі, видаються чеснішими і пристойнішими. І вже точно не йдуть у порівняння з мерзотністю двоногих істот, які в центрі міста кидаються на людей з ножем…

Ігор Дуда