Найближчі п’ять років Тернопільський академічний обласний театр актора і ляльки очолюватиме заслужений діяч мистецтв України Іван Шелеп. Директором нашого лялькового він є уже 21 рік. І саме він став переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора театру-художнього керівника, який відбувся на початку липня. Конкурсна комісія рекомендувала голові обласної ради Віктору Овчаруку підписати контракт з Іваном Шелепом на наступі п’ять років.

Презентуючи свою програму розвитку театру на цей період, Іван Шелеп розповів, що планує зробити, щоб Тернопільський академічний обласний театр актора і ляльки залишався популярним серед громади і став театром-брендом, знаним на загальноукраїнському та міжнародному рівнях. Йшлося про фінансову та господарську діяльність, матеріально-технічну базу, ремонти приміщень і території, участь у всеукраїнських та міжнародних фестивалях, нові прем’єри, проекти та плани.

– Дієвим інструментом у розвитку театру є реалізація нових творчих проектів та ініціатив, – каже Іван Шелеп. – В цьому напрямку ми плануємо продовжити роботу над ляльковою шоу-програмою для дорослих. Ми її вже випробували один раз в цьому сезоні. Серед нових ініціатив – «Театр в театрі», який я планую започаткувати у 2019 році. Це створення на базі нашого театру мобільної глядацької зали, яка надзвичайно легко адаптується для простору, де діти можуть приймати безпосередню участь у виставах. Використовуватимемо її також для майстер-класів наших акторів і занять театральної студії. Наступним проектом у 2020 році буде «Театр на долонці» – це контактні, інтерактивні, розвиваючі міні-спектаклі для дітей 2-4 років, тобто спеціалізоване місце для молодих батьків з дітьми. Новацією в цих творчих проектах є інклюзія та доступність лялькового театрального мистецтва для дітей з інвалідністю. А це спонукає мене зробити ще один соціальний проект «Розмовляйка» – аудіодискрипція та сурдопереклад вистав для дітей з вадами зору та слуху. Аудіодискрипція – це спеціальний голосовий супровід, який наживо коментує діткам з вадами, що відбувається на сцені, в якому одязі лялька – те, що вони зорово не можуть побачити ми постараємось їм донести через слух. Єдина потреба – технічне оснащення, але вивчаємо досвід українських та європейських театрів в цьому напрямку. Думаю, що цей важливий соціальний проект дозволить відвідувачам з вадами зору отримати доступ до нових можливостей – «побачити» це все, а нам показати свою соціальну позицію. Щодо сурдоперекладу, то театр вже має досвід проведення вистав з коментарями мовою жестів для слабочуючих діток, в цьому напрямку ми співпрацюємо з міським центром соціальних служб.

Для зручності глядачів у ляльковому планують створити власний інтернет-сервіс бронювання та продажу квитків. Та поки що у театрі продовжують працювати над новими виставами і готуються до участі у фестивалях. Так, у вересні колектив театру планує поїхати на Сьомий міжнародному фестивалі ляльок у Чорногорії. З нового театрального сезону – у вересні цього року – для відвідувачів закладу працюватиме акція «Підвішаний квиток». Її суть в тому, що можна буде придбати квиток не тільки для себе, а й купити його у подарунок тому, хто не може собі цього дозволити. Як і раніше, відбуватимуться благодійні покази вистав для дітей учасників АТО, дітей з багатодітних родин та родин, які опинилися у скрутному становищі, для дітей-сиріт. Щодо власних творчих планів, то колектив мріє про Тернопільський фестиваль театрального лялькового мистецтва. Є також задум в рамках існуючого фестивалю «Тернопільські театральні вечори. Дебют.» провести фестиваль-конкурс молодих режисерів театрів ляльок.

– Для виконання всіх запланованих у програмі заходів, театру не обійтися без належної фінансової підтримки з боку влади, меценатів, соціального партнерства, – зазначає Іван Шелеп. – Театр – це безкінечний мистецький пошук, пошук нових форм для відтворення дійсності, для відображення світу, людини, емоцій, відчуттів, а лялькарі – це неординарні талановиті люди, які служать спільній справі творити диво народження казки. Вірю, що якщо є бажання втілити у життя щось хороше, і є команда здатна працювати разом, щоб це хороше реалізувати, тоді задум стає реальністю.

Ольга Трач

Фото автора