Проект організації території регіонального ландшафтного парку «Загребелля», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів розробили  у Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка. У міській раді цей документ розглянули та під час чергового засідання виконавчого комітету схвалили.

– Повністю було розроблено зонування даної території, розроблені зони активного і тихого відпочинку, стаціонарної рекреації, господарського призначення, – розповів Віктор Кібляр, начальник відділу земельних ресурсів міської ради. – Також підтримано пропозицію забезпечити охорону об’єктам, занесеним до Червоної книги, зокрема підсніжникам та іншим видам рослин. У проекті врахували всіх землекористувачів, які є на даній території, враховані всі зміни, які були внесені до Генерального плану Тернополя та пропозиції по схемі озеленення міста. Після цього проект буде винесено на розгляд сесії обласної ради.

Регіональний ландшафтний парк «Загребелля», відповідно до рішення Тернопільської обласної ради, був створений у березні 1994 року. Загальна площа території парку – 630 гектарів. До нього входять: дендропарк, розташований по вулицях Львівська і Бережанська, лісопарк «Кутківці», лісове урочище «Пронятин» і Тернопільський став з намитою частиною та греблею. Парк охоплює усі найбільш збережені ділянки природних ландшафтів міста. На території «Загребелля» нараховується майже 600 видів флори, серед яких п’ять видів рослин, занесених до Червоної книги України: астранція велика, пальчатокорінник м’ясочервоний, підсніжник звичайний, лілія лісова, плавун щитолистий. Ще шість видів входять до Списку дикорослих рідкісних ендемічних рослин області, що потребують особливої охорони: арум Бессерів, глечики жовті, вільха сіра, вовчі ягоди, вербена лікарська, пухирник звичайний. Статус ландшафтного регіонального парку цій території надано з метою збереження і раціонального використання ландшафтів, водних об’єктів, рослинного і тваринного світу, пам’яток живої і неживої природи історії, релігії та культури в рекреаційних, просвітницьких та наукових цілях.

Ольга Трач

Фото автора