Олег Мартинюк: Крок перший КОДу

30/05/2012 0
Розмір тексту:

Сьогодні Тернопіль відвідали керівники об’єднаної опозиції – Арсеній Яценюк та Микола Томенко. Тернополяни сподівались на те, що очільниками буде внесена ясність щодо імен узгоджених кандидатів на мажоритарні округи та принципів формування єдиного списку на загальнодержавному виборчому окрузі.

Починаючи з 1130 в Українському домі «Перемога» вищевказані політики дали майже годинну прес-конференцію.

Ясності щодо висування узгоджених кандидатів, після прес-конференції, так і не появилося. Вочевидь, в середині об’єднаної опозиції відсутнє єдине бачення того, хто саме буде висуватись у кандидати в депутати та ті критерії за якими здійснюватиметься відбір. Можна було прослідкувати тенденцію до волюнтаристського вирішення проблеми. Носієм якої, на мою думку, виступав Яценюк. Та спробу вирішення проблеми у демократичний спосіб шляхом дискусій і перемовин. Прихильником якої проглядався Томенко.

Важко не погодитись з думкою Яценюка про чорно-білий формат виборів. Тут, головне, з кольорами не наплутати.

Відповідаючи на одне із запитань присутніх в залі журналістів та аналітиків щодо можливого висування кандидатами в депутати окремих політичних та громадських діячів не узгоджених Комітетом, лідер Фронту Змін Арсеній Яценюк досить різко відрубав, що місця подібним політикам у списках об’єднаної опозиції не буде.

Ось саме з цього місця й хотілося зробити певний аналіз ситуації, яка склалася.

Безумовно, висуванцям громадських організацій досить проблематично потрапити у єдиний список опозиції з яким вона йтиме на вибори. Та і – недоцільно. Але не це малось на увазі. За очевидного кадрового голоду, який відчувається в лавах об’єднаної опозиції, як на мене, варто звернути увагу на окремих громадсько-політичних діячів, що формально не входять до КОДу, але своїми заявами і, що важливіше, діями демонструють його повну підтримку. Чи розумно відштовхувати простягнуту для допомоги руку? Чи це по-державному? Звичайно, було б інакше, коли б той самий КОД мав у своїх лавах достойників, які могли б скласти гідну конкуренцію. І йдеться не лише про те чи місцевий висуванець, чи, так званий, «київський парашутист». В першу чергу варто звертати увагу чи усвідомлює претендент те, куди і задля чого його висувають. На разі, складається враження, що місцеве керівництво КОДу зацікавлене висунути претендентами осіб, в першу чергу, відданих їм особисто. Без належного досвіду та, чого гріха таїти, широкої підтримки пересічними виборцями. Не хочу нікого образити, але виглядає на те, що кандидатами в депутати хочуть бачити людей які б могли згодитись лише у якості «політичного гарматного м’яса».  Насправді ж названі у деяких ЗМІ претенденти, навіть, на «м’ясо» не тягнуть. Скоріше – «політичні драглі».

Доцільніше дати можливість спробувати свої сили на мажоритарних округах, як висуванцям громадськості, так і ймовірним узгодженим кандидатам. Шляхом народного праймеріз визначити найбільш впливовішого і тоді запропонувати його, як єдиного кандидата від об’єднаної опозиції. Це буде правильно. Інакше, нівелюється сам принцип ВИБОРУ. Упосліджується воля виборця. Принижується його громадянська гідність. Вибори перетворюються на призначення. А це – хибний шлях. І згубний.

Стосовно списків об’єднаної опозиції. Вони викликають ще більшу тривогу. Особисто для мене це буде важкий вибір. Якби у тих списках, принаймні, 70% людей були на кшталт Соболєва, того ж Томенка, Шкіля, Немирі, хай, навіть, Яценюка з Турчиновим – було б простіше й легше. Чомусь мені здається, що буде швидше – навпаки. З іншого боку, коли б у списку «Свободи» були претенденти рівня Михальчишина, Фаріон чи Бенюка з Іллєнком – для мене сумнівів не було б жодних. Проте, наскільки мені відомо, вони йдуть на мажоритарні округи.

Списки знову, на жаль, наповняться «політиками» від бізнесу. Тому й такий важкий вибір.

Добре що зроблений перший крок. Тепер було б ще краще, якби керівники КОДу, як в центрі, так і на місцях, без гарячки, виважено сіли за круглий стіл з тими поодинокими висуванцями громад та громадських організацій й відверто висловились щодо формату участі у виборах. Як влучно відмітив Арсеній Яценюк, не торгуючись, а договорюючись. Заради спільної загальноукраїнської справи.

Олег Мартинюк

ЕАГ «Фокус»

На фото: Арсеній Яценюк в Тернополі

  • Теги:

Додати свій коментар

Креатор буд

Опитування

  • За рік в Україні президентські вибори. За кого з можливих кандидатів Ви плануєте голосувати?

    Результати

    Loading ... Loading ...