Розгляд питань, котрі стосуються надання дозволів на користування надрами, в обласній раді відбувається вже за звичним сценарієм. По одних рішеннях не виникає жодних питань. Інші, навіть з другої спроби, не проходять.

До сесійного обіду три кар’єрних питання розглядали майже цілу годину. За надання спецдозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку водозаборів прісних підземних вод, приватному підприємству «Комунальник-Плюс-1» (м. Заліщики) депутати проголосували майже одностайно – 72 «за» із 80. Навколо інших двох питань епопея затягнулася. А саме – про надання спецдозволу ТОВ «Кар’єр Городниця» (с. Городниця Підволочиського району) на видобування вапняків  Городницького родовища Підволочиського району та про надання спецдозволу ТОВ «Дністербуд» (м. Бучач) на видобування пісковиків Костільниківського родовища Бучацького району.

Голова облради одразу взявся «просвітити» з даних питань і депутатів, і журналістів.

– Спеціально для ЗМІ, щоб потім не було якихось інсинуацій і не говорили, що обласна рада десь «тормозить» чи «не тормозить». Є у мене дані, потім вам дамо, як рада попереднього скликання працювала і давала дозволи, і, як ми працюємо. У нас кількість прийнятих рішень у 2,8 рази більша і в 2 рази більше погоджено суб’єктам господарювання отримання спецдозволів на користування надрами. Оце є реальні цифри, які є документом. Я прошу, щоб ніхто не звинувачував десь обласну раду, в тому що ми десь комусь «тормозимо». По-перше, «не тормозимо», а за громаду дбаємо. Щоб потім до вас, шановні депутати, не прийшли мешканці села і не сказали, що у мене хата навпіл тріснула, дайте мені гроші на ремонт. А ви скажете, що звертайтеся до цих підприємців, які возять камінь, пісок чи ще щось. От для того, щоб того не було, оберігаються, перш за все, наші рішення, щоб потім ніхто їх не скасовував, – пояснив Олексій Кайда.

Ще попередніх сесіях «свободівці» пообіцяли голосувати за те чи інше кар’єрне питання тільки у разі, якщо буде наданий повний пакет документів. Зокрема, схема проїзду вантажного транспорту, угода про соціальний розвиток села, проведення у населеному пункті громадських слухань. З цього приводу особливих зауважень не було до ТОВ «Кар’єр Городниця». А ось навколо ТОВ «Дністербуд» виникли жваві дискусії. Як повідомив керівник фракції «Свобода» Олег Сиротюк, до нього надійшло звернення від 34 жителів села Костільники, які категорично виступають проти експлуатації кар’єру пісковиків.

– Наскільки я розумію з тексту звернення, це якраз ті люди, які живуть на вулицях, через які рухається великогабаритний вантажний транспорт даного підприємства, – пояснив депутат.

Цікаво, що на громадських слуханнях, які відбулися в селі 25 березня, особливих заперечень з боку громади не було. Це підтвердив і Костільниківський сільський голова.

– Я просив людей задавати всі питання, щоби ми обговорили і щоби не було потім заперечень. І люди казали, що завжди дорогу можна поміняти, бо є можливість. Бо ця дорога йде попри село. А можна відсунутися ще далі. Якщо вони запрацюють – вони це зроблять. Я не знаю звідки взялися 35 голосів проти, – здивувався Іван Ковальський.

Сільський голова також запевняв, що «Дністербуд»  допомагає селу з 2003 року: підприємство давало кошти і на ремонт школи, і місцевої церкви, невдовзі пообіцяли відремонтувати і будинок культури. Але «свободівці» ніяк не могли знайти у документах схему руху транспорту. Виявляється, вона десь просто зникла.

Захищати підприємство взялися інші депутати. На думку Тараса Пастуха (УНП), якщо це рішення вже винесене на розгляд сесії і пройшло всі процедури – за нього потрібно голосувати.

– У будь-якому селі, де є кар’єр, завжди знайдуться люди, які будуть проти того, щоби цей бізнес був узаконений. Тому що вони самі на цих кар’єрах проводять власний бізнес: вночі йдуть збирають камінь, плитку, а потім у своїх подвір’ях їх і продають. Тому зрозуміло, якщо на сьогоднішній день прийде підприємство, яке буде сплачувати податки і допомагати всій громаді, вони будуть виступати проти узаконення такої діяльності, – вважає депутат.

На думку Олександра Стадника («Наша Україна»), вважати, що тільки через користувачів надр псуються дороги, було б неправильним.

– У нас працюють сільськогосподарські підприємства, які проводять жнива, поживну кампанію. Вони теж мають важку техніку, яка їздить по тих дорогах. Давайте ми заборонимо сільські роботи проводити, заборонимо їздити через село тим, хто транспортом вивозить дрова чи везе будівельні матеріали на будівництво об’єктів. Вони теж їдуть через наші населені пункти. Врешті виходить, що треба прийняти рішення, щоб тільки вертольотом доставляли. У нас немає в селах доріг, які би десь не зачепили інтереси когось із жителів. Але треба дати можливість підприємствам працювати і допомагати громадам, – переконаний депутат.

Водночас «свободівець» Василь Хомінець намагався розібратися, чому, переважно регіонали, за одні рішення голосують позитивно, а за інші – навпаки. Зокрема, за надання дозволу ТОВ «Кар’єр Городниця» біло-блакитні не голосували, а «Дністербуд» – захищають.

– Напевно, тут знову виникає питання до керівництва ОДА, щоб воно пояснило, чи це позиція обласної адміністрації, чи окремої фракції, чи у них це позиція політичної шизофренії. Тому я пропоную змінити процедуру розгляду господарських питань. По кожному має виходити доповідач, ми розбираємо по суті і фракція каже чи голосують, чи не голосують, і з яких причин. А ховати, як той страус голову в пісок, не голосувати, а на наступне питання згадувати, які ми борці, давайте слухати і село, і навколишні села – це, як мінімум, не гарно і не культурно, – вважає народний обранець.

У відповідь уповноважений фракції Партії регіонів Павло Федик повідомив, що по кар’єру у Городниці вони не мають чіткої позиції, а тому і не голосують. І при тому не вимагають додаткових документів. А ось на дії «свободівців» регіонал попросив звернути увагу прокуратурі.

– Дати оцінку тим пропозиціям представників фракції «Свобода», які починають вимагати незаконні документи, порушувати законом утверджений процес подачі дозвільних документів і починають придумувати додаткові важелі, тим самим створюючи додаткові бар’єри і умови для корупційних схем, – сказав Павло Федик.

У словесні баталії втрутився голова облради, який вирішив дізнатися, як же виглядає така корупційна схема.

Федик: «Коли необхідно отримати, скажімо, якусь винагороду за прийняття рішення і немає законних підстав для того, щоби рішення не пройшло, видумуються так звані «домашки», так званий монопольний принцип…»

Кайда: «І чекається поки прийдуть з пропозицією…»

Федик: «Ви вважаєте, що ми хочемо отримати від Городниці винагороду? Вважайте. Я не буду сперечатися. Вважайте нас найбільшими корупціонерами. Не буду сперечатися. Навіть не заперечую. Але ми не придумуємо ніяких схем»

Останнє слово у годинній тираді – хто, чому і як голосує – сказав позафракційний депутат Степан Барна, який попросив колег не перетворювати обласну раду на базар.

– Бо так виглядає, що тут біржа і всі дивляться на нашу обласну раду, що ми тут торгуємося, кому більше заплатять, – обурився депутат.

Опісля нарешті перейшли до голосування у поіменному режимі. Як і прогнозувалося, ТОВ «Дністербуд» було відмовлено у наданні дозволу на видобування пісковиків – «за» тільки 45 із 79. А ось по рішенню з надання дозволу ТОВ «Кар’єр Городниця» на видобування вапняків знайшовся 61 голос.