Другий місяць в області триває осінній призов на військову строкову службу. Молоді люди від 18 до 27 років проходять медичні огляди, і призовні комісії відбирають осіб для проходження служби в армії. Як і раніше, юнаки не поспішають у військові комісаріати, і планове завдання по поставці строковиків у військові формування виконане тільки на третину.
– Викликає занепокоєння низька явка призовників до призовних дільниць, – каже підполковник Олег Денисюк, начальник відділу комплектування та призову, підготовки до військової служби ТОВК. – Через низьку явку призовників виконано завдання тільки на 1/3. Для цього є декілька причин, як об’єктивних, так і суб’єктивних. Ми бачимо, що зараз пропагується ідея контрактної армії, і кожен пересічний українець думає, що він не достойний такої служби, що є кращі ніж він. А контрактна служба – це працевлаштування. Це один фактор. Другий фактор – бояться батьки, що дітей відправлять в частини, які зараз приймають участь в АТО. Раніше виникало питання чому людей, які не служили в армії відправляють в зону проведення антитерористичної акції. Якраз служба строковика дає хорошу можливість здобути військово-облікову спеціальність, навчитись поводитися зі зброєю, водити військову техніку і так далі.
Заступник обласного військового комісара Олег Денисюк також зазначив, що за ухиленні від служби в армії передбачена кримінальна відповідальність.
– Хай не дивуються громадяни, побачивши біля дверей помешкання дільничного інспектора міліції або працівника міліції, який буде змушений примусово привести призовника у військкомат, – говорить Олег Денисюк. – Є вимога статті 65 Конституції України, яка зобов’язує і визначає, що захист Батьківщини, а також шанування символів є обов’язком кожного громадянина України. А виконання обов’язку обумовлено законом України «Про військовий обов’язок та військову службу». Стаття 15 цього закону наголошує, що за викликом військового комісаріату по повістках зобов’язані з’явитися всі громадяни до призовної дільниці, а якщо повістку не доставили, то в 10-денний термін з моменту оприлюднення указу Президента в ЗМІ, самому прийти до військкомату. На жаль, цього у нас не дотримуються, тому, щоб не нести кримінальну відповідальність за ухилення від служби в армії, необхідно прийти до комісаріату у будь-який із робочих днів.
На строкову службу відповідно до законодавства, за словами Олега Денисюка, призивають придатних за станом здоров’я чоловіків, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років і старших осіб, які не досягли 27 років. В той же час у комісаріати викликають і 18-19 –річних. Це зумовлено суперечностями у законодавстві. Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» не змінено, і згідно із ним призову і виклику до призовної комісії підлягають ті, хто досягнув 18-річного віку. Але відправці у військові частини підлягають тільки ті, кому на день відправки виповнилося 20 років.
Ольга Трач
Фото автора