З першого липня в Україні набула чинності постанова Кабміну про скасування державного регулювання цін на продукти. Відтепер виробники не зобов’язані декларувати ціни на продовольчу продукцію і не повинні обґрунтовувати причини їх змін. Регулюватимуть ціни ринкові фактори, а зокрема конкуренція.

Експерти сподіваються, що скасування державного регулювання цін на продукти допоможе позбутися зайвого адміністративного тиску на бізнес, а також створить умови для підвищення якості продукції. Чи призведе цей крок до різкого зростання цін, наразі невідомо.

«З першого липня в Україні немає державного регулювання цін на продукти. Це не означає, що вже цього місяця продукти почнуть дорожчати, але відповідна тенденція можлива упродовж року. Оскільки не буде запобіжників при цінових коливаннях. Щодо іноземного досвіду, то в розвинених країнах також немає державного регулювання цін, цінових стрибків там також не спостерігається. Щодо ситуації в Україні, то маємо дещо нестабільну економіку, тому цінові, навіть сезонні коливання можливі. Тепер виробник зможе встановлювати таку вартість продукції, яку вважає за потрібну, нікому нічого не пояснюючи. Якщо ціна завищена, то, ймовірно, продукція не матиме попиту на ринку», – відзначає економіст Іван Бубній.

До слова, в Україні діяв експеримент, пов’язаний з відсутністю державного регулювання цін на продукти з першого жовтня 2016-го року до 1 січня 2017-го. За словами представників влади, пілотний проект виправдав себе, оскільки інфляція не простежувалася.

Софія Романська