Розквіт палацу Станіслава Бадені, що у Коропці Монастириського району, припав на кінець XIX – початок XX століть. У 1893 році у дідича Коропця Альфреда Мисловського його викупив посол Галицького Сейму від Бучача і Монастириська Станіслав Марцін Бадені. У 1906 році він завершив роботи із перебудови та вдосконалення придбаного маєтку. Будівля перетворився на двоповерховий палац у стилі віденського ренесансу з трьома ризалітами і фігурним дахом. Багато і пишно були оформлені приміщення першого поверху. Оточував будівлю чудовий парк з озером, річечками, оранжереєю.

– Палац, який мав 38 кімнат, був настільки красивий і досконалий, що вражав не тільки місцевих жителів, а й аристократів, які часто приїжджали до Бадені на бали, – розповів Ярослав Пелехатий, – Сьогодні унікальність палацу в тому, що це єдиний в західній Україні палац, у якому збереглися автентичні інтер’єри. Кожна кімната особлива по-своєму, має різні каміни, опалювальні печі. На жаль, багато чого вже втрачено, але частково інтер’єри збереглися. І все це можна відновити.

Якщо на початку двадцятого століття палац переживав свої найкращі роки, то на початку двадцять першого – найгірші.

– У 2000-х роках технічний стан палацу став настільки поганим, що довелось припинити його експлуатацію, – розповів Юрій Вербовецький, архітектор-реставратор. – Інженерне забезпечення відключили і будівля почала руйнуватися ще швидше. Приблизно у ті ж роки провели ремонт покрівлі, але він був неякісно зроблений і призвів до погіршення ситуації. У місцях стиків старої і нової покрівлі роками затікала вода, і це стало новим джерелом нищення об’єкта. Найгірший стан був у центральній частині купола і фронтону перед куполом, там частина даху була провалена і купол міг обвалитися у будь-який момент. 2014-15 роках вирішили рятувати будівлю. Зробили документацію на протиаварійні роботи і розпочали їх негайно. У 2016 році, після усунення аварійного стану покрівлі, почали  реставраційні роботи на ній. Ми довели владі, що якщо на купол не повернемо всі елементи і не відреставруємо їх, то пізніше це зробити буде неможливо.

Автором проекту протиаварійних і невідкладних реставраційних робіт для палацу Бадені був Юрій Вербовецький. Він же став автором проекту реконструкції палацово-паркового комплексу графа Бадені. Конкурс на такий проект реконструкції обласна рада оголосила у 2016 році. А у грудні назвали його переможців. Ними стали архітектори зі Збаража Юрій Вербовецький і Тетяна Онищенко. Нещодавно в обласній раді презентували проект відродження палацу Бадені і навколишнього парку.

– Основні компоненти проекту – це комплексні дослідження і проектна частина, – каже Юрій Вербовецький. – Проектна частина складається із чотирьох блоків: реставрація всієї будівлі, інтер’єрів, пристосування приміщень, тобто облаштування інженерних мереж, відтворення парку. Під час комплексних досліджень ми повністю провели мистецтвознавчу інвентаризацію всіх архітектурних і декоративних елементів будівлі. Все визначено, ідентифіковано їх назву, стиль, форму. Основні проектні роботи – це заміна і ремонт покрівлі, ремонт всіх декоративних елементів покрівлі. Реставраційні роботи по фасаду: архітектурний декор, відтворення декоративних оздоблень, відновлення вікон. Реставрація інтер’єрів приміщень першого поверху, які були дуже дорогі і пишні: неповторної ліпнини, декоративних елементів та підлог з унікальними малюнками. У проекті повністю пропонується відтворення і реставрація колишніх малюнків підлог, щоб можна було надати палацу характеру, який він мав раніше. Також проектні роботи стосуються і всіх інших приміщень та їх елементів. Другий поверх не мав таких цінних інтер’єрів і використовувався для проживання. Його праву частину плануємо пристосувати під готельні номери для VIP-персон. У лівій будуть конференц-зал, освітньо-лекційний зал і навчальні кабінети для ліцеїстів.

Без відновлення оточуючого середовища, за словами Юрія Вербовецького, палац не матиме того неповторного і пишного вигляду, який він мав колись. Тому відтворення регулярної та ландшафтної частини парку є обов’язковими.

– Відновити тільки будівлю недостатньо, треба змінювати і середовище навколо неї, – додав Юрій Вербовецький. – Майданчик перед палацом, який зараз використовується для ліцею, пропонуємо перенести, і на його місці відтворити декоративну клумбу. Раніше парк мав дуже велику територію, зараз маємо менше 10% незабудованої території, де можемо фрагментарно відтворити історичне середовище. З боків від палацу необхідно облаштувати відпочинкові галявини у стилі необароко. Одна із зон парку несиметрична: там колись протікала річечка Малинівка і її прикрашали багато дерев’яних місточків. Ще у парку було озерце, а біля нього – скляна оранжерея. Усе це необхідно відновлювати. Крім того, треба приділити увагу занедбаним цінним породам дерев, які колись були окрасою зеленої зони. Для зручності туристів ми також передбачили ділянку для стоянки туристичних автобусів та приватних автомобілів.

На втілення проекту у життя треба буде не тільки багато часу, а й суттєві капіталовкладення. За підрахунками проектантів реставраційні роботи усього комплексу обійдуться у 99 мільйонів 190 тисяч гривень. На    будівельно-монтажні роботи необхідно 66 мільйонів 200 тисяч. Із них: реставрація будівлі палацу – понад 18 мільйонів, реставрація та відтворення інтер’єрів першого поверху – майже 18 мільйонів, пристосування приміщень палацу – понад 8 мільйонів, відтворення парку – майже 21 мільйон, додаткові витрати – 1 мільйон. Інші витрати становлять майже 33 мільйони.

На протиаварійні та реставраційні роботи даху палацу у попередні роки майже три мільйони гривень виділили з обласного бюджету. А для реалізації зазначеного проекту, за словами голови обласної ради Віктора Овчарука, будуть залучати інвесторів, використовувати грантові пропозиції від вітчизняних та міжнародних фондів.

Ольга Трач

Фото автора