Співробітники ДФС провели масові обшуки в ході спецоперації на спиртзаводах по всій Україні. На одному із спиртзаводів у Тернопільській області робітники спробували дати відсіч податковій поліції. На чотирьох підприємствах – Козлівському, Кобиловолоцькому, Ковалівському і Марилівському, – вияивили залишки спиртовмісної рідини.

Про це йдеться у журналістському розслідуванні видання Цензор.нет.

На момент приходу податківців, з сорока одного заводу працювали десять. А ось на 15 підприємствах, які офіційно не працювали, знайшли залишки спиртовмісної рідини.

В цілому було вилучено близько 980 тонн спиртовмісної рідини вартістю близько 180 млн гривень. Зараз вирішуються питання призначення інвентаризації залишків продукції і сировини, які перебувають на спиртзаводах, а також проведення експертиз зразків вилученої продукції.

У податковій міліції стверджують, що проводять обшуки на заводах ДП “Укрспирт” не вперше. У коментарі “Цензор.НЕТ”, перший заступник голови ДФС Сергій Білан пояснив, що рішення про одночасні масові обшуки було прийнято після отримання в ході досудового розслідування відомостей про факти порушення цим підприємством чинного законодавства України та ймовірного неврахованого виготовлення продукції.

“Останнім часом при документуванні злочинної діяльності підпільних цехів по виготовленню лікеро-горілчаних виробів, податковою поліцією фіксуються факти надходження до них необлікованого спирту, виготовленого на потужностях вітчизняних спиртових заводів”, – зазначив Сергій Білан.

За даними слідства, незаконне виготовлення спирту на потужностях легальних спиртових заводів здійснюється з неврахованої сировини, що закуповується у населення (пшениця, кукурудза і т.д.) або у цукрових заводів (меляса бурякова) за готівкові кошти. При цьому здійснюється документальне оформлення операцій із закупівлі сировини за значно завищеними цінами у фіктивних фірм або пов’язаних з керівниками спиртозаводів суб’єктів господарювання.

Також не враховане виготовлення спирту можливо на потужностях заводів, які офіційно звітують про відсутність виробничої діяльності.

За словами Сергія Білана, підприємства ДП “Укрспирт” для виробництва необлікованого спирту могли здійснювати закупівлі сировини по всій території України у фіктивних підприємств. Це підтверджується висновками акту Державної фінансової інспекції України “ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП” Укрспирт “від 2015 року, згідно з яким встановлена ​​недостача сировини на загальну суму 90 млн грн.

Відповідаючи на питання “Цензор.НЕТ” про те, хто координував таку діяльність і чи відбувалося це централізовано, Сергій Білан повідомив, що на даний момент інформації про централізовану координацію немає. Така протиправна діяльність не може здійснюватися без впливових осіб регіонального або державного рівня. Але докладніше можна буде про це говорити тільки після завершення слідства.

Що стосується самої технології виготовлення, то тут все просто. Неврахований спирт відвантажується в обхід лічильників, шляхом врізок в заводські комунікації, навмисного виведення таких лічильників з ладу або списання за завищеними нормами втрат при виробництві.

Вивіз незаконно виготовленого спирту зі спиртових заводів, як правило, здійснюється в неробочий час, коли на акцизному складі відсутні представники органу ДФС.

Для транспортування незаконно виготовленого спирту можуть використовуватися транспортні засоби, спеціально обладнані прихованими ємностями.

Неврахований вироблений спирт закуповується за готівкові кошти “тіньовими ділками” для незаконного виробництва алкогольних напоїв, в т. ч. і офіційними виробниками лікеро-горілчаної продукції, без відображення зазначених операцій в звітності підприємства.

Відповідаючи на питання “Цензор.НЕТ”, в яких регіонах найбільше виробляється і продається необлікованого спирту, в ДФС відзначили, що найбільш ризиковими є спиртові заводи, які знаходяться у Вінницькій, Львівській, Тернопільській, Харківській та Чернігівській областях.