Почувши про газову війну, старші люди в селах почали згадувати про дрова на зиму, а в містах — про обігрівачі.

європейський газ для УкраїниЦинізму й нахабству російської влади немає меж. Вдершись у Крим і відібравши в України можливості отримувати звідти газ на мільярди доларів, Москва заявила, що ми заборгували їй мільярди доларів за цінами, які вона сама ж і встановила.

Перемовини між представниками країн проходили вночі. Такі нічні переговори — відома російська тактика. Саме вночі, водячи по колу одні й ті самі розмови, росіяни вже не раз домагались укладення нечувано вигідних для себе домовленостей. Цього разу така тактика не пройшла. «На російський тиск ми піддаватись не будемо, й по ночах усякі папірці також підписувати ніхто не буде. Потім ці папірці можуть мільярдами доларів «вилізти». Вони тягнули час із тим, щоби затягнути нас у зиму й поставити в ситуацію, в яку ставили Україну вже двічі. Третій раз не пройде», — заявив прем’єр Арсеній Яценюк, пише Вільне життя плюс.

Україна відмовилася виплачувати несправедливу політичну, а не економічно обгрунтовану ціну. «Газпром» виконав свою погрозу й перекрив постачання газу до України — між Києвом і Москвою стартувала вже третя газова війна. Щоб врегулювати конфлікт, країни подали одна на одну до Стокгольмського міжнародного арбітражу. «Газпром» вимагає сплатити 4,5 млрд доларів боргу й погрожує, що може подати ще один позов до «Нафтогазу» на 18 млрд доларів за невибраний газ відповідно до вкладеного чинного контракту, де прописана умова «бери або плати», за 2012-2013 роки. Україна хоче встановити справедливу недискримінаційну ціну на паливо й повернути 6 млрд доларів переплати.

Почувши про такі обставини, старші люди в селах уже почали згадувати про грубки й дрова на зиму, а в містах — про електроплити й обігрівачі. Чи вдарить газова війна по звичайних українцях? «Перекриття Росією газу не позначиться на пересічних споживачах», — заявив голова правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. «Що стосується можливості «Нафтогазу» поставляти тепер газ, то він видобувається, є у сховищах», — цитує Коболєва департамент секретаріату Кабміну. За словами голови «Нафтогазу», на найближчий час заплановано переговори з європейськими компаніями щодо організації реверсних поставок за ціною, значно нижчою, ніж пропонує Росія. Крім того, обговорюватиметься питання ціни газу власного видобутку. До речі, в Україні видобувається майже 22 млрд кубометрів газу на рік.

За словами Коболєва, ціна європейського газу для України може коливатися на рівні 300 доларів за тисячу кубометрів. Російський газ, згідно із запропонованою «Газпромом» схемою, коштував би 385 доларів з урахуванням 100-доларової знижки. Причому таку знижку, за попереднім договором, уряд Російської Федерації може надавати або й ні — на власний розсуд.

«Щодо цін для простих споживачів, то тут буде публічна дискусія про те, який їх рівень адекватний і справедливий для сплати українськими споживачами. І це не залежить від наших відносин із «Газпромом», — сказав Коболєв.

Нині в підземні сховища газу закачано майже 13,5 млрд кубометрів, повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан. А в НАК «Нафтогаз» уже підрахували, що цих обсягів повинно вистачити на забезпечення життєдіяльності країни як мінімум до грудня цього року. Тож можна сподіватися, що до початку зими палива, що вже є, вистачить. Окрім цього, уряд веде перемовини про реверсне постачання газу із низкою європейських держав, окремі з яких погодились на співпрацю.

Як зауважив екс-міністр із питань ЖКГ Олексій Кучеренко, газу внутрішнього видобутку вистачає для потреб населення — в основному для індивідуального опалення, а комунальні підприємства теплової енергетики відчуватимуть скруту. В будь-якому разі останні події змусять усіх нас думати про енергозберігання і про альтернативні джерела опалення помешкань. Уже тепер ті, хто мають фінансові можливості, відмовляються від газового опалення в приватних будинках, бо дорого, й купують котли, що працюють на пелетах. Що робити тим, у кого таких грошових ресурсів немає? Сподіватися, що нам вистачить того газу, який видобуваємо в Україні, а уряду вистачить зваженості не піднімати на нього захмарні ціни.