Питання будівництва ГЕС на Дністрі знову привертає увагу громадськості. Наразі, відбувається тендер на те, хто проводитиме техніко-економічне обґрунтування. Тобто, визначатиме різні сторони будівництва гідроелектростанцій на річці. Нагадаємо, в минулому році, Тернопільська обласна рада проголосувала за звернення про заборону спорудження електростанцій на Дністрі. Однак, в Програмі розвитку гідроенергетики до 2026-го, прийнятій минулого літа, такі плани залишилися, попри те, що Мінекології її не підтримало.

«Передбачається спорудження в середній течії Дністра 6 гідроелектростанцій, 5 з них греблевого типу і одна дериваційного. Верхня гребля має постати біля села Вістря Монастириського р-ну – це якраз початок Дністровського каньйону, тих територій, якій входять в межі Національного парку Дністровський каньйон. Весь лівий берег, весь тернопільський берег, це охоронний режим Національного природного парку, де апріорі будь-яке будівництво, будь-яких ГЕСів – неможливо. Передбачається біля кожної греблі підйом води на рівень порядку 8-9 метрів, тобто, це неминуче затоплення берегів. Оскільки всі села, історично так склалося, розташовані в річковій долині – це неминуче підтоплення вулиць, городів, будинків людей і відселення», – повідомив лідер громадської організації «Зелений світ» Олександр Степаненко.

І додає, це чималий ризик для екосистеми, оскільки зупиниться течія і відбудеться цвітіння води. До того ж, басейн Дністра досягнув критеріїв маловоддя, а будівництво ГЕСів може остаточно занамулити водну артерію краю.

«Одна з цих ГЕС, на Возилівській петлі передбачає дериваційного типу, що це означає, споруджується також дамба, також рівень Дністра буде піднятий на 9м, але Дністер на отому великому меандрі, на якому стоять 6-7 сіл Івано-Франківської і Тернопільської областей, буде кинутий в трубу, тобто все це русло, на якому села Монастирок, Уніж – опиняться без води», – переконує Олександр Степаненко.

Депутат облради, голова тимчасової комісії, котра займалася вивченням питання будівництва електростанцій на Дністрі, переконує, є документальні підстави заявляти –  будівництво ГЕСів завдасть непоправної шкоди довкіллю.

«І буде знищений сам Дністровий каньйон. Під час роботи комісії, скільки ми працювали минулого року, нами було напрацьовано ряд документів, зокрема, екологічні висновки Інституту екології Карпат НАУ, є висновок нашого ТНПУ ім. В. Гнатюка за авторством Царика та професора Грубінко», – зазначив голова тимчасової комісії Тернопільської облради Роман Нитка.

Тому представники громадських організацій заявили про створення руху «Вільний Дністер». І вимагають в першу чергу скасування Кабміном програми, в якій йдеться про плани будівництва ГЕСів. На офіційному Інтернет-представництві Президента також зареєстрована електронна петиція «7 кроків для збереження річок України», в якій йдеться зокрема і про заборону ГЕСів на Дністрі. Наразі петиція набрала 1155 голосів з 25 тисяч необхідних. Залишається ще 73 дні, тому представники руху закликають людей проголосувати та підтримати петицію.

Джерело: ІНТБ