Випробування снігом, починаючи з 10 грудня, намагається подолати Тернопільська область. Про незручності, від яких довелося потерпати мешканцям краю, ми писали багато. Стан ліквідації наслідків стихії у Тернопільській області заслухали і 24 грудня на колегії обласної державної адміністрації.
За словами начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Миколи Гнатіва, снігопади і сильні пориви вітру спричинили серйозні проблеми на автошляхах області. Майже третина населених пунктів була відрізана від транспортного сполучення. Ще сьогодні подекуди снігові замети сягають до чотирьох метрів заввишки.
– Щоденно в період надзвичайної ситуації працювало до 180 одиниць дорожньої техніки. Робота велась в режимі цілодобового чергування, цілодобової роботи. На допомогу дорожнім організаціям направлялась щоденно техніка сторонніх організацій до 40-47 одиниць. А всього працювало за цей період 85 одиниць техніки сторонніх організацій, – повідомив головний автомобіліст області.
Найбільше від негоди постраждали ділянки доріг: Доманове – Ковель – Чернівці, Івано-Франківськ – Бучач – Тернопіль, Остріг – Кременець – Почаїв, Кременець – Біла Церква, Тернопіль – Скала – Жванець і Почаїв – Зборів. Станом на вчорашній ранок майже до усіх населених пунктів був забезпечений під’їзд. Проте, до деяких сіл дістатися було ще важко. Тим більше, зважаючи на вчорашні опади снігу і вітер.
Назвав Микола Гнатів і прорахунки у своїй роботі. У першу чергу, це стосувалося несправності дорожньої техніки.
– Є претензії до роботи роторних снігоочищувачів. Тому що більш-менш стабільно тільки три працювало. Це у Теребовлянському, Борщівському і Заліщицькому районах. Сьогодні ми запускаємо Підволочиський роторний снігоочищувач, Збаразький, сподіваюся, Кременецький і лишиться ще нам Великоберезовицький. Це теж, в свою чергу, зніме напругу, яка є сьогодні на окремих ділянках автомобільних доріг, – запевняв членів колегії ОДА начальник служби автомобільних доріг.
Проте, у поломці снігоочисної техніки голова облдержадміністрації Валентин Хоптян звинуватив не дорожників, а керівників районів. Попри намагання деяких виправдатися і пояснити причини, губернатор наполягав на своєму.
– Ви знаєте, шановні колеги, комбайни не в жнива ремонтуються, а комбайни і інша техніка готуються зимою або весною. А якщо будете так працювати, як ви працюєте… Прийшов головою адміністрації, тиждень пройшов, так зима, що мені робити, підготовка до зими. Тут же. А не так, як у Підволочиську вивезли «цього» до Романового села. Вивели цього грейдера, резина лиса, йому вже 45 років цьому автогрейдеру. Добре, що хоч на металолом його не порізали. Всі сміються. Розвертають його колеса вручну, бо руль не повертає. Дзвоню до голови райдержадміністрації: «Ти де?». А він каже: «Я з 5 години ранку в МЧС». І що ж ви, кажу, там робите? А він мені: «Я?». Та ти ж хто, не я ж. Що ви там робите в неділю? А ми, заїкається, солярку шукаємо, – розповів очільник області.
Але, як з’ясувалося, продовжує Валентин Хоптян, не тільки пошуками солярки там займалися. Нищівна критика з вуст губернатора полетіла в бік начальника територіального управління МНС в Тернопільській області Євгена Лукавого.
– Знову дзвоню, ти де? В емчеесі. А що ви там робите в тому емчеесі. Хто там ще є? Кончайте кажу там закусувати, кончайте закуску носить і випивку. Ану дай, кажу, цьому полковнику МЧС трубку. А він лика не в’яже. Він вже ні французькою, ні німецькою не розмовляє. От вам робота МЧС. Я ще окремо зупинюся на роботі МЧС. Крім палаток і те, що вгрохали мотора БАТА, який пройшов 450 метрів у Бучацькому районі. Там був нормальний керівник в цьому МЧС, він туди техніку стягував, все робив. Ви його не захистили як генерал. І сьогодні техніка вгроблена, і техніки ніде немає. Є тільки зірки, посади, а роботи ніякої не чувствується. Оце на що ми здатні: чаю загріти і палатки виставити. Все, на що ми здатні. А мали нормального керівника – треба було його зберегти…, – не стримував емоцій намісник Януковича.
Зробити серйозні висновки по деяких головах райдержадміністрацій Валентин Хоптян пообіцяв вчора одразу після колегії. Із вуст губернатора прозвучали прізвища, принаймні, двох – голів Монастириської РДА Івана Білика і Підволочиської РДА Віталія Сума.
– Якщо так будемо працювати, як Білик, дзвоню в пів першої, а ти де? А він з дому тільки йде. Він тільки з дому починає йти на роботу. В мене все там, я по телефону керую. З такими головами адміністрацій далеко не заїдемо. Сум каже, а що я туди поїду на дорогу, що я буду брати лопату і викидати. Я кажу, ти знаєш, можливо, якби ти взяв лопату і десь би з якогось дитсадка відкинув, то може б з тебе було б і більше толку. А не те, що ти там всіх зібрав. Сам нічого не робиш і всю команду ще й тормозиш, – посварився голова Тернопільської ОДА.
Але є серед голів РДА і такі, хто почув на колегії облдержадміністрації порцію похвали від вищого керівництва. Це голова Теребовлянської районної державної адміністрації Степан Бігуляк.
– Він цілий день простояв. Бив тривогу. На другий день забирають техніку на Чернівці. Вийшов Папієв розказує, що до сіл немає дороги і так далі. Я відвоював в Києві. Але скільки разів він дзвонив, бив тривогу, Валентину Антоновичу, та як же так, у мене забирають, а що я буду робити. Ми ж тут, як станція Фастов. Куди не подивишся з Теребовлі ведуть всі дороги і так далі. Оце голова адміністрації відповідає. Він не побоявся в снігу постояти, він проїхав, він застряг, його витягли, других витягувати допомагав і так далі. Так треба працювати в екстремальних умовах. А не сорок градусів закидати туди, за шиворот. В обід ще худобу не напували, а вони вже лика не в’яжуть, – зауважив Валентин Хоптян.
Насамкінець губернатор поставив жорсткі вимоги перед дорожніми службами і керівниками районів: щодня доповідати йому про стан доріг на підпорядкованих територіях. До слова, в даний час у розпорядженні нашої області є 11 снігоочисних роторів (щоправда, половина з яких – у несправному стані) і 5 військових БАТА – автомобілів на базі танку.