Освітяни з різних районів області, дорожники, фармацевти, інші професійні об’єднання, а також чорнобильці пікетували четвертого грудня обласну адміністрацію та обласну раду. Більшість із присутніх, а зібралося на пікет декілька сотень людей, представляли обласну профспілку галузі освіти і науки. До влади вони прийшли з вимогою повернути виплату 20% надбавки за престижність професії та заборговану зарплату.

Повністю надбавку вчителям зняли у п’яти районах області: Бережанському, Козівському, Лановецькому, Підволочиському, Кременецькому. В інших районах або не знімали її, або зняли тільки частково. Та найскладніша ситуація у Тернопільському районі. Там не тільки не виплачували повністю надбавки, а й заборгували працівникам освіти зарплату за листопад. Вчителі цього району також розповіли, що місцева влада економить не тільки на їхніх зарплатах, а й суттєво обмежила опалення шкіл. Через це в приміщеннях навчальних закладів дуже холодно, і діти, і вчителі змушені перебувати на уроках у верхньому одязі. Така ситуація склалася через те, що керівники районів на освіту заклали в місцевих бюджетах кошти тільки на 10-11 місяців, розраховуючи на те, що вищі чиновники в столиці нікуди не дінуться, і в кінці року, як це було в попередні роки, дадуть області дотацію, щоб можна було виплатити зарплату бюджетникам. Окрім того, за наявності вільних залишкових коштів у бюджетах, їх направляли не на виплату зарплат людям, а на інші видатки.

До пікетуючих біля Білого дому вийшов начальник Департаменту освіти і науки Тернопільської обласної держадміністрації  Любомир Крупа. Освітяни зустріли його вигуками «Ганьба!»

– Я приймаю на свою адресу вигуки, які звучать, – зазначив чиновник. – І з боку департаменту ми робимо все, щоб не було тих гасел про престижність-не престижність. Я сам педагог, і з сім’ї педагогів, і знаю, що це за робота. З іншого боку, будемо дивитися реалістично на ті проблеми, які у нас є, і в подальшому будемо робити все для того, щоб професія педагога була дійсно престижною, але з тією престижністю також будемо вимагати від вас високих моральних якостей, відповідальності перед учнями і високої якості освіти. Кошти з Києва на бюджетну сферу уже надійшли, і на сесії облради депутати розглядатимуть питання про їх розподіл на райони. Але ви маєте від своїх адміністрацій вимагати, щоб кошти у бюджеті були закладені з самого початку. Якщо ваші ради приймають бюджети на 10-11 місяців – це ваша вина, що ви це допускаєте, і з цим треба боротися.

Пікетувальники не особливо довіряли словам чиновника про те, що питання про виділення коштів дійсно буде розглянуто на сесії. Тому під стінами облради вони простояли більше двох годин, аж поки стало відомо, що депутати прийняли зміни до бюджету. Додатково області з державного бюджету за рахунок субвенцій виділили майже 49,9 мільйонів, яких не вистачало на оплату праці працівникам бюджетної сфери. 22 мільйони з них мають піти на галузь освіти.

Ольга Трач

Фото автора