Музей у підземеллі тернопільської Архикатедри та оглядовий майданчик на південній вежі храму запрацювали 22 квітня. Відвідати ці нові туристичні об’єкти зможуть усі бажаючі. З нагоди свята та відкриття нових туристичних локацій у храмі, відвідати їх можна буде безкоштовно до 18.00.

– Це нова музейна локація, яку ми пропонуємо тернополянам і гостям міста – крипта Архикатедри, – розповів Отець Віталій Козак, синкел у справах стратегії розвитку Тернопільсько-Зборівської архиєпархії. – При великих соборах – це типовий, конструктивний, архітектурний елемент західно-європейської архітектури. Це склепінчасте приміщення під храмом. Характерність нашої крипти і її не типовість в тому, що вона знаходить не під святилищем храму, а під північним бічним нефом. Зазвичай у криптах проводилися поховання. У нашій крипті поховань не проводили ніколи. Не дійшло до поховань через те, що отці-домініканці, за яких був побудований храм, довго тут не затримались і в 30-х роках 19 століття мусіли поступитися храмом на користь ієзуїтів. Потім прийшло парафіяльне духовенство. Тобто не було тяглості історії одного власника храму і це стало причиною того, що не було поховань. Єдине функціонування цієї крипти ще в часи Другої світової війни, як госпіталь для німецьких солдатів в боях за визволення Тернополя навесні 1944 року. В радянські часи крипта не використовувалась, була засмічена під час бомбардувань і пізніше закидана різним сміттям. Тепер ми крипту вирішили виділити під музей, який можуть відвідати всі охочі. Зараз там розміщена експозиція «Тернопіль сакральний». Вона присвячена культовим спорудам старого Тернополя до Другої світової війни. Через ці споруди хочемо розповісти історію сакрального міста, але не лише міста, а й парафії, тобто історії людей, які були складовими цієї парафії, деяких тернополян, яких варто знати. Крім того, експозиція присвячена трьом домінуючим громадам, які мешкали у Тернополі: українській – греко-католицькій парафії, римо-католицькій парафії – польській громаді і єврейській спільноті, яка була значною в місті в той період. Історію співжиття в місті цих трьох громад розповідаємо через цю експозицію. Це нагода познайомитися з Тернополем, яким він був перед Другою світовою війною.

Відкриття музею – це один із кроків до повної реставрації Катедри. Щоб розчистити підземні приміщення та облаштувати там музей знадобилося півтора року.

– Раніше підвальні приміщення під Катедрою використовувались тільки технічно – каже Отець Орест Павліський, настоятель Архикатедрального собору. – А 20 квітня зранку ми встановили люк зі скла на вході у крипту, який розташований у приміщенні храму. Раніше там була металева бляха, і люди не розуміли навіщо вона. Підземелля були у страшному стані, там було багато землі, сміття, вони ніколи не використовувались, як простір куди можна було зайти. На початку, коли ми відкрили підземелля і почали їх використовувати як складські приміщення, то до кінця підземелля треба було лізти просто по-пластунськи. Витратили півтора року, щоб все розчистити, винести, багато людей працювало над цим. У майбутньому є ще важливим реставрація куполів даху Катедри. В скорому часі отримаємо також паспорт фасаду – документ, який показує, як має виглядати храм у кінцевому результаті. Зараз цей документ затверджується у Киві.

Тернополяни і туристи матимуть можливість відвідати не тільки крипту храму, а й піднятися на його південну вежу. До оглядового майданчика ведуть 88 кам’яних сходинок. Приблизно на півдорозі до верху буде перепочинок. Там також облаштували майданчик, а на стінах вежі розмістять фотографії зруйнованого міста, в тому числі тих, де Катедра зі зруйнованими вежами, без куполів. А подолавши решту сходинок та опинившись на верхньому оглядовому майданчику можна буде побачити, як виглядає Тернопіль з висоти 22 метрів.

Обидва ці туристичні об’єкти діятимуть на постійній основі, але екскурсії проводитимуть тільки у час, коли не буде богослужінь. Замовити екскурсії можна у Туристично-інформаційному центрі Тернополя. Вартість квитка для дорослих – 30 гривень, для дітей до 12 років і студентів – 15 гривень, для людей з особливими потребами – вхід безкоштовний. Тернопільські школи отримають безкоштовні абонементи на відвідування музею та вежі.

Ольга Трач

Фото автора