Івано-франківський бізнесмен Олег Бахматюк придбав відразу дві великі агрохолдинги – “Райз” і “Дакор Агро Холдинг”, – повідомляє Коммерсант-Україна. Внаслідок угоди  підконтрольна пану Бахматюку компанія Ukrlandfarming стала найбільшим власником аграрних земель у країні і другим за величиною виробником цукру.

Компанії будуть інтегровані в підконтрольну пану Бахматюку Ukrlandfarming Plc, – пише видання . До угоди  компанія обробляла близько 150 тис. га землі і володіла м’ясопереробної компанією “Вінницям’ясо”. Олегу Бахматюку також  належать птахофабрики, що спеціалізуються на виробництві яєць – “Авангард”. Інформацію про угоду на правах анонімності підтвердили 2 топ-менеджера інвесткомпаній.
Пан Бахматюк та прес-секретар “Авангарду” учора на телефонні дзвінки не відповідали. Співвласник “Райза” Віталій Цехмістренко і колишній член наглядової ради “Дакор Агро Холдинг” Михайло Корилькевич від коментарів відмовилися.
Досі  таких великих покупок прав на землю не було, – розповідає аналітик ІК BG Capital Дмитро Ушенко. Земельний банк “Райза” складає 180 тис. га, “Дакора” – 106 тис. га. “Якщо б пан Бахматюк збільшував земельний банк, орендуючи паї та перекуповуючи права оренди у невеликих агрофірм, як це роблять інші агрохолдинги, витрати були б набагато вище”, – підкреслює експерт. “Райз” також володіє Лохвицьким цукровим заводом, займається дистрибуцією сільгосптехніки, добрив і засобів захисту рослин. Крім того, компанія розвиває господарства на 6 тис. голів великої рогатої худоби і 4 тис. голів свиней. “Дакор” володіє чотирма цукровими заводами.
У результаті операції агрохолдинг стане найбільшим в Україні за площею оброблюваних земель(більше 400 тис.га) і другим за величиною оператором на ринку цукру, – розповідає  керівник інвестиційно-банківського підрозділу Concorde Capital Віталій Струков.
Сума угод не розголошується, але, за словами фахівців на ціну вплинуло те, що  в обох компаній було високе боргове навантаження і це могло стати причиною їх продажу. Президент холдингу “Райз” Тарас Кутовий у грудні минулого року в інтерв’ю журналу “Експерт” говорив, що кредитний портфель компанії у 2008-2010 роках склав більше $ 300 млн. “Дакор Агро Холдинг” і “Райз” давно шукали партнера. “Комерсант” пише,  що минулого року ” Райз “вів переговори про продаж бізнесу агрохолдингу Івана Гути “Мрія “, але вони не зійшлися в ціні. Обидві компанії також заявляли про намір продати частину акцій на міжнародних біржах в ході IPO.
“Найпевніше через високе боргове навантаження компанії були куплені із значним дисконтом, який  у випадку з «Дакор Агро Холдинг»  міг скласти до 30% ринкової вартості”, – відзначає пан Ушенко. За його оцінками, 76% акцій “Дакор Агро Холдинг” (решта котируються на Франкфуртській фондовій біржі) могли обійтися покупцеві в $ 15-20 млн. Контрольний пакет акцій “Райза”, за даними учасників ринку, обійшовся в $ 40-50 млн.

Цікаво, що і “Райз”, і “Дакор” активно працювали на Тернопільщині. “Райз” – в центральних районах, а “Дакор” – північних. Таким чином, цей сільськогосподарський рік Тернопільщина за великим рахунком поде поділена на дві великі “латифундії”. Одна – “Мрія” Івана Гути, інша – “Авангард” Олега Бахматюка.