Нові інвестори Державного підприємства «Шумський торфобрикетний завод» очікують розуміння від нової виконавчої влади у Тернопільській області. Адже на карті стоїть не тільки доля підприємства, сотень робочих місць, але і енергетична безпеки цілого регіону.

На сьогодні товариство з обмеженою відповідальність «Тернопільукрторф» планує залучити у розвиток занепадаючого заводу кілька мільйонів гривень. На черзі сума у кілька разів більша.

Весь процес відродження перспективного заводу залежить від єдиного підпису про надання в оренду землі під виробничі потужності.

«Останніх шість років Шумський торфобрикетний завод не працює, за цей час майно заводу розікрали, виробничі приміщення розвалилися, торік торф нелегально пакували і продавали в Об’єднанні арабські емірати «ліві» фірми причетні до сім’ї Януковича, – розповідає директор заводу Василь Кисорець. – Більше того, Шумський торфозавод в минулому році проходив процес ліквідації, злиття з материнським ДП «Поділляторф». Станом на 2014 рік підприємство мало більше мільйона боргів перед державою, основна частка яких – заробітна плата перед працівниками, які по сьогодні числилися на підприємстві, як охоронці.»

Найголовніше, що жодної копійки бюджет ні Шумського району, ні Тернопільської області від діяльності заводу не отримував. Та минулого року новому керівництву району таки вдалося переєструвати завод у нашу область. Свою згоду працювати дав і згаданий приватний інвестор ТОВ «Тернопільукрторф».

«Минулого року голова райдержадмінстрації поставив завдання повернути підприємство у Тернопільську область, так як «Поділляторф» зареєстроване в місті Хмельницький і відповідно всі податки сплачувалися у сусідню область, – продовжив Василь Кисорець. – Наступний етап -завести інвестора, так як в концерні «Укрторф» відразу сказали, що держава коштів не дасть.»

У ситуацію втрутився народний депутат України Михайло Головко. З його допомоги завод як повернули юридичну реєстрацію у нашу область, так і знайшли порозуміння у столичних владних кабінетах. Зараз підприємство «Шумський торфобрикетний завод» зареєстроване у селі Кути, Шумського району.

«Інвестор закупив три лінії з виробництва брикетів, одна з яких вже встановлена і відбуваються налагодження виробництва. Залишається останній крок від виконавчої влади – дати дозвіл на орендування землі під виробничі потужності. Цей довгоочікуваний підпис ми не можемо отримати вже більше п’яти років. Весь пакет документів на землекористування вже готовий. Тепер очікуємо вольового рішення від голови облдержадміністрації. Якщо говорити по правді, то від попередньої влади під головування Валентина Хоптяна ми не очікували жодних позитивних кроків. Цей горе-чиновник не був зацікавлений у надходженні інвестицій та розвитку області. Робота з відновлення виробництва розпочалася ще під головуванням Олега Сиротюка. Від нового голови ОДА Степана Барни очікуємо на плідну співпрацю. Надіюся, що новаторські підходи, які декларує Степан Степанович, допоможуть нашому підприємству знову відродитися. Адже від нашої роботи залежить енергетична незалежність області, робочі місця, податки, які сплачуються в області, забезпечення населення та організацій альтернативним паливо,» – підсумовує пан Василь Кисорець.

Як вже зазначалося, поки документи на оренду землі не оформлені, приватний інвестор ТОВ «Тернопільукрторф» активно допомагає соціальній сфері Шумського району. Зокрема, кілька днів тому на одному з пасовищ, яке межує із потенційними торфовищами заводу, виникла пожежа. Вогонь міг перекинутися на сусідні села. На місце прибув голова РДА, але він одразу заяви, що грошей для заправки пожежних автомобілів у бюджеті немає. Тому приватне підприємство виділило кошти не тільки для заправки транспорту рятувальників, але для приватного автомобілів, яким довозилася вода. У гасінні вогню брали участь бригади з кількох районів та техніка сільськогосподарських підприємств.

Додамо, що вже на сьогодні завдяки трьом новим лініям, встановлених приватним інвестором ТОВ «Тернопільукрторф», у місяць можна виготовляти більше трьох тисяч тон готової продукції. Погашені мільйонні заборгованості із заробітної плати, до того ж, тепер працюючі працівники регулярно отримують свої зароблені кошти. На підприємстві обіцяють не тільки робочі місця, але і пільгові ціни на торфовове паливо для місцевого населення. Варто зауважити, що у багатьох навколишніх селах не підведений природній газ. Вже напевне, цього ніхто не буде робити, зважаючи на скажені ціни, які встановила Росія. Тому єдиним порятунком для людей  – є альтернативне паливо, таке як торф.