На Тернопільщині в окремих селах керують не органи місцевого самоврядування – сільради, а місцеві підприємці. Ті, маючи великі фінансові можливості, отримують від сільрад будь-які дозволи або ж мовчазну згоду. Або й не отримують. Але роблять те, що хочуть.
Близько 15 одиниць техніки з логотипом ПАП «Дзвін» затримали нещодавно у незаконному кар’єрі у селі Скомороше Чортківського району громадські активісти спільно із СБУ. Техніка упродовж тижня незаконно вивозила піщано-гравійну суміш.
Невдовзі після затримання техніки рятувати її приїхав й сам власник – підприємець Василь Градовий. За вчинене чоловік не тільки не розкаявся, а й накинувся на активістів з погрозами та кулаками (є відео – прим. ред.).
– Фермер почав, незважаючи на присутність працівників СБУ, кричати і кидатись, – розповідає директор ГО «Протидія корупції та моніторинг екології «Скеля»» Андрій Об’єщик. – Погрожував. Хоча ми нічого такого не робили, просто не дали можливості техніці виїхати. Він не вважав, що робить щось незаконне. Мовляв, що він тут робить, це його приватна справа. На питання, чому краде, відповів, що не краде, а бере. Чим ближче під’їжджала слідчо-оперативна група, яку ми викликали для того, щоби задокументувати факт, тим агресивніше він поводився.
Згодом дав вказівку робітникам утікати, куди бачать. Один із тракторів поїхав уперед полями, решта – за ним. Тікали своїми ж уже засіяними полями. Згодом цю техніку слідчо-оперативна група знайшла покинутою у лісі.
– Фермер казав, що суміш йому потрібна, щоби дорогу підсипати, – додає пан Об’єщик. – Ввечері ми потрапили на його подвір’я у селі Звиняч, знайшли там декілька кагат привласненої суміші. Її він використовував для будівництва елеваторів.
Наразі правоохоронці розслідують цю справу. Якщо порахувати кількість днів, за словами активіста, протягом яких вивозили суміш і кількість автомобілів, то виходить, що зловмисник привласнив понад півтисячі машин суміші.
– Люди скаржились на страшенну пилюку сільському голові, – додає активіст. – Але та радила, як розповіли селяни, ще трішки потерпіти.
«Ти мене СБУ здав»
Про відсутність реакції на скарги від очільниці сільради розповідають й самі селяни.
– Село Скомороше і Звиняч підпорядковані одній сільраді. Розташована вона у нас, у Звинячі. Тут же розташоване і ПАП «Дзвін». Почало підприємство біля нас дорогу засипати висівками з цементу. Спека була. Дихати нічим, – розповідає місцевий житель Юрій Гринчишин. – Люди хотіли, щоби дорогу відремонтували, але не у такий спосіб. Я вийшов і кажу: „Біля себе засипати не дам”. Приїхав підприємець Василь Градовий, почав кричати на мене, мовляв, то люди просили засипати. Називав клоуном. За кілька днів після цього «ремонту» відкрився кар’єр. Тут до мене дійшло – дорогу він швидше робив собі, у кар’єр.
Сам же кар’єр, як каже чоловік, розташований у селі Скомороше. Звідти упродовж тижня машини щодня вивозили піщано-гравійну суміш. Як результат – пилюкою укрилось все: дерева, трава, ягоди.
– Не було чим дихати. А в мене ж – діти! Я почав скаржитись у сільраду, бо це ж яка кількість техніки проїжджала за день! Вантажопідйомність КамАЗа – вісім тонн, а вони по дванадцять возили. Я сам – колишній водій такої машини, то знаю, про що говорю, – додає пан Юрій. – А голова сільради не реагувала. І в той день, коли я останній раз дзвонив голові, підприємця в тому кар’єрі СБУ накрило. Він, коли вертався з того кар’єру, зупинився і погрожував мені, казав, що відомстить… Бо він має тепер сплатити два мільйони штрафу. Мовляв, ти мене СБУ здав, дякую тобі. Я йому кажу: «А я дякую тим, хто тебе здав».
Така поведінка, як кажуть місцеві жителі, недивна, адже фермер – чоловік авторитетний. Тож хоч не всі його дії подобаються місцевим, але виступати проти бояться.
– Щоби загнати таку кількість техніки, з логотипами підприємства, у незаконний кар’єр посеред білого дня – такого я ще не бачив, – каже Андрій Об’єщик. – Трактор гусеничний, екскаватор і бортова техніка для перевезення суміші…
Мала б звернутись у міліцію
Сьогодні, як повідомили в прес-службі обласної міліції, усю спійману техніку вилучили. Її поставили на зберігання на території сільради.
– Ту подію внесли в Єдиний реєстр досудових розслідувань за статтею 240 КК – „Порушення правил охорони надр”, – кажуть у прес-службі. – Призначено перевірку екологічної служби. Вона виявить, наскільки великої шкоди завдали. Відповідно до цього будуть приймати рішення про покарання.
Тож яких збитків завдав підприємець і чи притягнуть його до відповідальності, побачимо невдовзі. Питання, чому очільник місцевого самоврядування закривала очі на порушення, залишається відкритим. Вона навіть не захотіла говорити по телефону з журналістом. Спершу, мовляв, боїться провокацій від псевдожурналістів, а потім, почувши тему, просто кинула слухавку. На самому ж підприємстві, за вказаними у ділових довідниках номерами, слухавки взагалі не беруть. Тож якщо виникне бажання прокоментувати ті події, ми готові надати місце на шпальтах нашого видання і для висвітлення позиції опонентів.
– Кар’єр – незаконний однозначно, тому що немає жодного документа, – пояснює провідний геолог державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України» Василь Кітура. – Чинне законодавство передбачає, що контролюючі функції виконують не тільки державні органи, інспекції, а й сільрада і районна влада. Тож якщо на територію конкретної сільради приїжджає трактор, екскаватор, голова сільради та депутати мали б порушувати ті питання. Голова сільради повинна звернутись у компетентні органи, насамперед у міліцію. Якби влада на місцях реагувала, то ситуація з незаконним видобутком корисних копалин була б іншою.
До слова, в області з приходом нового очільника, як ми писали раніше, розпочалась боротьба із незаконними кар’єрами і на офіційному рівні. Одним із перших кроків губернатора стало звернення до правоохоронних органів щодо посилення контролю над дотриманням закону у питанні надрокористування. Також в облдержадміністрації пообіцяли влаштувати рейди по районах для того, щоби забезпечити максимальну фіксацію фактів порушення.
– СБУ і міліція займаються виявленням незаконних кар’єрів, – додає пан Кітура. – Особливо у Бучацькому і Чортківському районах. Робота триває.
Джерело: “20 хвилин“