Питання економії електроенергії завжди цікавило і цікавить споживачів, особливо активізувався пошук шляхів зменшення споживання електроенергії зі збільшенням ціни на неї. Сьогодні телебачення, друковані ЗМІ та, особливо, інтернет-видання рекламують різноманітні пристрої, які повинні зменшувати споживання електроенергії. Що собою являють дані пристрої і чи дійсно зменшують споживання електроенергії?

Почнемо з того, що в експлуатації дані прилади дійсно прості. За словами рекламщиків прилад варто тільки увімкнути в мережу і він починає працювати. Як стверджують виробники, при включенні такого приладу зменшується споживання електроенергії на 30-35 відсотків.

На території України вартість таких диво-пристроїв становить від 300 до 400 гривень, а подекуди і більше. Враховуючи те, що середнє споживання в Україні становить 150 кВт/год в місяць, то такий диво-пристрій окупиться не раніше ніж за 10 років.

Якщо заглянути в середину пристрою, то можна побачити, що ніяких особливих диво-систем там немає. Це невелика коробочка, що нагадує звичайний зарядний пристрій, на передній панелі знаходитися світлодіод. У більш просунутих моделях, в пристрій для економії електроенергії вбудований ще й іонізатор повітря.

Як пояснюють спеціалісти: “Даний прилад для зменшення споживання електроенергії є примітивним фільтром вищих гармонік. А вищі гармоніки створюють додаткові втрати у мережах і частково через напругу збільшують споживання лінійних приймачів. Тому теоретично такий пристрій здатен зменшити активне споживання на 2-4 відсотки та аж ніяк не на 30-35.”

Фахівці зауважують, що багато сучасних приладів вже зразу оснащені приладами для компенсування реактивної складової. Так, наприклад, практично всі комп’ютерні блоки живлення оснащені Passive PFC, що дозволяє скоротити споживану енергію на 5-10%. Але в даному випадку, номінали ємності, дроселя та іншого заліза, дуже ретельно підраховувалася, що і дозволило скоротити споживання електроенергії.

Що стосується такого приладу, то говорити про якусь ефективність його роботи смішно, так як споживання реактивної енергії в квартирі мізерне і навіть, якщо конденсатор його зкомпенсує, то тільки тоді, коли вона буде споживатись, тобто коли ввімкнений якийсь потужний двигун або інший прилад, що має велику індуктивну складову. Як відомо, звичайні лампи розжарення споживають чисто активну енергію, тому говорити тут про компенсацію немає сенсу.

З усього, що було написано вище, можна зробити висновок, що компенсувати електроенергію в домашніх, побутових умовах – безглуздо, а тому витрачати кошти на те, що непотрібне – немає сенсу.

Наталія Тефф, За збручем