Уважний кіноглядач із натренованим оком, мабуть, не раз зауважував таку картину: стрибає благородний герой з триденним заростом на обличчі із запаморочливої висоти у бурхливу річку, щоб врятувати головну героїню. А коли за декілька секунд виринає, то виявляється, що за цей блискавичний проміжок часу він встиг не лише вхопити у водяному вирі пишногруду красуню, а й ретельно поголитися. І тепер має вигляд рекламного обличчя фірми Gillette.

Звичайно, розумієш, що це – спільний  недогляд режисера, його асистента, оператора, гримера, монтажера та й самого мужнього рятівника. Та нехай – вдячний глядач, зворушений і захоплений напруженим сюжетом, може на такі деталі й не звернути увагу. Головне для нього – щоб добро перемагало.

Іміджмейкери багатьох кандидатів у народні обранці теж прагнуть, щоб їхні роботодавці чи господарі перемогли. Неодмінно – перемогли! Тому й щосили стараються, щоб їхній патрон миттєво позбувся незугарної щетини й постав у сліпучому блиску. Бажано – з ангельськими крильцями за плечима.   Чи переможе при цьому добро, точніше сказати, його рідна сестра – справедливість, – вирішального (краще сказати – ніякого) значення для них не має. Головне – результат, тобто перемога. А переможців, як відомо, здебільшого не судять. Для того вони й пнуться на високі посади, зокрема, у парламентарі, щоб самим стати суддями, вершителями чиїхось доль. Отож навряд чи варто дивуватися, що навіть тепер, після Революції Гідності та наступних бурхливих подій серед претендентів на депутатське посвідчення  Верховної Ради нового скликання є чимало таких, які оту революцію залюбки задушили б у зародку. Чи навіть утопили б у крові. Тепер вони, виявляється, тільки й мріють про те, як зробити бідолашний, обтяжений війною народ щасливим. І головне – знають, як цього досягти.  Про лояльне ставлення або ж вірну службу «двічі несудимому проффесору» вони воліли б забути і дуже хотіли б, щоб суспільство  охопила тотальна амнезія. Зараз, щоправда, над ними та «іже з ними» навис Дамоклів меч люстрації. Він начебто обіцяє тисячам «колишніх», як мінімум, десятирічний спочинок від праведних трудів на керівних посадах. Але майже немає сумніву, що у них є в арсеналі засоби проти люстраційних бар’єрів і дамб у вигляді розгалуженої мережі «неформальних» зв’язків, спритних адвокатів, кругової поруки та незламної віри у її величність Вигоду. Спробуй зіпхни такого з насидженого місця… Спробуй доведи йому, що незугарна пика залишиться такою незважаючи на те, що її ретельно поголять і припудрять.

Ігор Дуда