В російські соцмережі заглядати іноді буває цікаво – хоча доводилося чути, що деякі наші надміру мудрі люди цього робити не радять. Ось на цей урочистий момент чергової (уже 4-ї за ліком, могло б і набриднути) інаугурації В.Путіна, коли він складав присягу, один із дотепників відреагував каламбуром: “Путин в очередной раз положил на конституцию”. Діставшись (вчергове) до місця події, цього разу – на дороговартісній автівці російського “розливу” і почергово киваючи присутнім, серед який вдалося помітити фактурних екс-футболіста “Спартака” Юрія Гаврілова і новоспеченого росіянина Стівена Сігела, ВВП ощасливив присутніх повідомленням, що “Росія буде могутньою, а люди будуть жити краще”. Ще б додав “веселіше” – і була б майже повна аналогія з відомим висловом Й.Сталіна. Той, щоправда, говорив про це як про доконаний факт, а В.Путін лише обіцяє… Цього разу, щоправда, п’яти тисячам запрошених, як доводилося чути, не обіцялося ні хокею, ні бенкету – мабуть, для демонстрації “царської скромності”.

Напередодні в багатьох містах Росії відбулася акція, в якій і фігурувало слово “цар” – щоправда, в якості заперечення такого статусу Путіна, до якого він вже й не розрізниш – чи то посиленим темпом прямує сам, чи його туди спрямовує вірнопіддане оточення. “Он нам не царь” – таку думку висловлювали кожен на свій лад протестувальники, 1600 з яких удостоїлися за це уваги поліції.  Основи режиму акція, звісно, не похитнула; та й російські копи з огляду на майбутню церемонію, особливо не “свирепствовали”… Не особливо, але достатньо для того, щоб МЗС Німеччини висловило “стурбованість діями правоохоронних органів РФ під час розгону акції “Он нам не царь”. Але до “стурбованості” і навіть “глибокої стурбованості” його діями з боку світової спільноти у нинішнього Кремля вже встиг виробитися глибокий “пофігізм”, який може порушитися лише регулярними і відчутними санкціями.

Щодо можливих змін у політиці Росії і передусім – стосовно України, – доводилося почути різні, іноді протилежні думки. Приміром, екс-міністр закордонних справ Костянтин Грищенко висловив припущення, що позитивні зміни в політиці Кремля зовсім не виключені, оскільки для Путіна, мовляв, саме час своїми конструктивними діями у зовнішній сфері створити про себе позитивне враження у світі.

Навпаки, російський парламентар-вигнанець Ілля Пономарьов вважає, що у Путіна просто немає об’єктивних причин для якихось глибинних змін. Є послушний, зазомбований народ, є, загалом, поки що підтакуюча і киваюча еліта – “что еще нужно человеку, чтобы встретить старость?”

Як воно буде насправді – дасться чути, напевно, вже невдовзі. Поки що ж – “цар” вчергове одягнув “корону” і звично кинув погляд на ніжки трону – чи не відваляться, коли сяде на нього з розмаху?

Наразі, напевно, не відваляться. Але невблаганний час має властивість заносити піском міста, скидати трони. І ще частіше – тих, хто на них.

Чи буде від цього відчутно легше нам, з величезною купою наших власних проблем і вузьких місць – то вже інше питання.

Ігор Дуда