Відходи сільського господарства, тваринництва, спиртової галузі, мул на фільтраційних полях водоканалів, сміття – усе це можна використовувати для виробництва теплової та електричної енергії.

Бицюра ЛеонідДо прикладу, біологічні відходи сільського господарства в першу чергу можуть йти на виробництво біогазу. Один куб таких відходів може давати до 20 кубів біогазу. В окремих країнах Європи біогаз спрямовується на загальне використання. Це показує наскільки значним є потенціал використання біогазу. Окрім того, у нас монтаж біогазового устаткування міг би вирішити також питання екологічних безпеки області. Щоправда, коштує воно близько 10 мільйонів євро.

Заступник голови облдержадміністрації Леонід Бицюра зазначив, що окремий розділ «Програми підвищення енергоефективності області на 14-15 роки» якраз буде містити компонент впровадження біогазової енергетики.

– Ми нераціонально використовуємо ресурси, просто викидаємо їх на вітер, – каже Леонід Бицюра. – Сьогодні є велика проблема для нашої м’ясопереробної промисловості утилізувати відходи, що містять жири, м’ясо та інше. Утилізація для підприємства – це значні кошти. Кілька потужних аграріїв їздили до Німеччини ще у 2007 році, щоб перейняти їхній досвід будівництва біоустановок. Наразі необхідно поновити ці переговори і нормалізувати процес утилізації відходів сільського господарства. Якщо спиртзавод викидає за пліт барду або збуває її тваринницьким господарствам – це не правильно. Декілька років тому ми аналізували скільки йде коштів на тепло в рік для спиртзаводу – тоді це оцінювалося в мільйон доларів США. А та енергія, яку вироблятиме біогазове устаткування може йти на обслуговування технологічного процесу і самих потреб підприємств. Практично всі стоки, які сьогодні продукуються на території області також можуть спрямовуватися на біогазові установки. Шкода від стоків в річки на території області до кінця не обрахована, але в рік у водойми скидається мільйон кубометрів стоків. Установки дозволять вирішити, як енергетичні, так і екологічні проблеми.

Ще один ресурс, який можна використовувати для отримання енергії  – це сміттєзвалища.

– Я був на київському полігоні №5, де ознайомився з функціонуванням установок з вилучення біогазу, – розповів Леонід Бицюра. – Вони, з одного боку, зменшують агресивність самого тіла сміттєзвалища, оскільки відсутність біогазу зменшує в рази реакції, які призводять до самозагоряння, а з другого боку, направлять енергію на експлуатацію полігону, на сусідні села, тобто це також наш потенціал.

Ще у 2009 році очільники області переконували мешканців сіл, де розташовані полігони, що  сміття треба використовувати для того, щоб забезпечувати ці населені пункти тепловою та електричною енергією. Тоді розуміння не було. Зараз, за словами Леоніда Бицюри, ситуація змінилася кардинально, відповідно керівництво області очікує на розуміння громад.

Ольга Трач

Фото автора