За рік у Тернопільській області використовують 820 мільйонів кубометрів газу, 1,5 мільйона кіловат електроенергії та 539 тисяч гігакалорій теплової енергії. На усі ці види енергоносіїв витрачається 1,5 мільярда гривень. Основними споживачами газу є населення та бюджетна сфера. Так, щороку бюджетні організації, населення та комунальні заклади теплоенергетики витрачають на оплату за газ 670 мільйонів гривень. Такі цифри навів на прес-конференції заступник голови ТОДА Леонід Бицюра 16 липня.

Бицюра ЛеонідЗважаючи на те, що найбільше коштів – понад мільярд гривень – йде на оплату за газ, скорочення споживання газу на 10 % уже дає економію в 100 мільйонів гривень. Для нашого регіону з дефіцитним бюджетом це значна сума. Щоб виконати завдання уряду по економії блакитного палива в адміністрації уже розробили програму з модернізації теплопостачання та енергоефективності. У ній, зокрема, передбачено направити 200 мільйонів гривень на модернізацію системи теплопостачання в області. Внаслідок реалізації цієї програми на Тернопільщині планують скорочувати щорічно споживання газу на 7 мільйонів кубометрів. Йдеться у програмі також про використання альтернативних джерел енергії: перехід на твердопаливні котли, торф, біогаз, вітроенергетику.

– За оцінками експертів в Україні потенціал вітроенергетки становить еквівалентну потужність 16-ти атомним електростанціям, – говорить Леонід Бицюра. – Основна складність в тому, що вітрогенератори на даний час дуже дорогі. До того ж виникають питання з включення вітрової енергії в єдиний енергоринок та її транспортування. В Тернопільській області присутня компанія, яка уже зробила оцінку вітрового потенціалу області. Відібрано три райони де можна встановити вітрогенератори: Тернопільський, Підгаєцький та Бережанський. Ця компанія звернулася з клопотанням про виділення земельних ділянок для спорудження вітрових установок. Утім, ця робота потребує серйозних переговорів з енергетичними компаніями стосовно транспортування, з НКРЕ стосовно тарифів. Виявився також нюанс, що компанія орієнтувалася на вихідну ціну вітрової енергії в 50 копійок. Якщо є озвучена цифра в 30 копійок, то їм буде складно конкурувати.

Працюють в адміністрації й над впровадженням інших джерел енергії. Зокрема, ведуться переговори з місцевим товариством «Альфа-Газпромкомплект» щодо виготовлення твердопаливних котлів. Працюватимуть також над відновленням торфовидобування та використання біогазових установок. Запровадження таких альтернативних джерел отримання енергії, за словами Леоніда Бицюри, вимагає мільйонних капіталовкладень у доларах США, тому на початках відсоток економії порівняно з використанням газу не буде значним. Але завдання полягає в тому, що б цей відсоток постійно і системно нарощувати.

Ольга Трач
Фото автора