Археологічний музей може з’явитися на місці могильника Черняхівської культури, що у селі Чернелів-Руський поблизу Тернополя. Проект закладу вже розробили, тепер необхідно виділити 250 тисяч гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації музейного комплексу. Сам проект нещодавно презентували депутатам обласної ради під час чергової сесії.

Це має бути багатофункціональний музейно-рекреаційний туристичний комплекс. До нього входитимуть власне, музей, науковий центр археології Тернопільщини, декоративний парк-некрополь, кафе-ресторан, об’єкти туристично-обслуговуючого призначення. Загальна площа земельної ділянки комплексу – один гектар, площа забудови становитиме 1380 квадратних метрів, а площа парку-некрополя – 3600 метрів квадратних.

Корпус музею буде двоповерховим і з обох боків до нього примикатимуть одноповерхові флігелі – експозиційні зали-павільйони. У цих залах будуть показані оригінальні захоронення, які свого часу досліджував і зберіг Ігор Герета. Будуть серед них і, так звані, «князівські» поховання.

– Ідея створення музею на місці могильника належить Ігорю Гереті, – розповів Богдан Строцень, автор наукової концепції створення музею. – Про це він говорив ще на початку 80-х років минулого століття. При розкопках він максимально все зберігав, щоб з часом усе можна було відтворити. І саме частина захоронень в експозиціях музею буде відтворена в оригінальному вигляді. Також там будуть виставлені майже 2000 експонатів із могильника, які зараз зберігаються у фондах обласного краєзнавчого музею. Окремий зал буде відведений для експозиції, присвяченої досліднику некрополя – Ігорю Гереті. Це буде не просто музей, а потужний науковий центр археології. В Україні нічого подібного немає. Скільки це буде коштувати не знаю, але на такий проект реально отримати грантові кошти.

У науковому центрі археології Тернопільщини буде конференц-зал на 120 місць, музейна бібліотека, аудиторії, археологічна лабораторія. Територія навколо музейного центру – це декоративний парк, у якому інсталюють форму некрополя до археологічних розкопок 1973-2000 років. Буде на території комплексу і кафе-ресторан із заскленим залом та відкритою терасою, з якої відкривається мальовнича панорама на Чернелів-Руський.

Архітектурну концепцію комплексу розробили Юрій Вербовецький і Тетяна Онищук.

Ольга Трач

Фото автора