Вражаючі масові сцени, неймовірна сценічна пластика та хореографія, вдало підібрана музика, оригінальні костюми, дієва сценографія та невмируще слово Генія. Такою обіцяє бути прем’єра Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру імені Тараса Шевченка – драматична містерія за творами Кобзаря «Тарас». Прем’єрні покази відбудуться 10, 11, 15, 18 і 28 березня.

– Працюючи в театрі імені Шевченка я мріяв, що в афіші з’явиться вистава за його творами чи про нього, – розповів Олег Мосійчук, режисер постановки. – Той матеріал, який шукав для роботи, той підготовчий період був, напевне, значно складніший, ніж саме його втілення з колективом, з художником, з людьми, які працювали над музичним рядом вистави. Чому? Тому, що безліч написано п’єс про Шевченка. Не хочу принижувати художні вартості авторських робіт, але мені було тяжко знайти щось могутніше, потужніше, ніж сам текст Тараса Григоровича, який пропущений через його серце, розум, з його болями, жалями, бідами. Усвідомлюючи це, я хотів зробити таку виставу, яка не буде мати вікового цензу, на яку будуть йти і діти, і дорослі, і старші люди. Хотілося показати не лише конфлікт, скажімо, поетів і держави, влади, а той страдницький шлях Тараса, який він пройшов, померши у 47 років: 10 відбути на засланні, 25 років жити в середовищі і боротися з ним, і 10 років лишень мріяти про те, як мати свій власний закуток, своє тепло, свою домівку, ту щиру і незрадливу любов. У часовому просторі нашої вистави буде це все, і для мене було важливо, щоб там був поет, його слово, його думка, які не треба прив’язувати до нинішнього дня, там кожне слово – це не сьогоднішнє, тим паче в цей час. П’ятдесят відсотків драматургічного матеріалу – це твори нашого сучасника, генія, поета, драматурга Богдана Стельмаха. Вистава вибудувана таким чином, що показаний Шевченко від його народження і до смерті. І свого Шевченка знайде кожен, хто прийде до нашої зали. Кожна молода людина, яка прийде на виставу, вийде з цієї зали очищеною і святішою, а я цього прагну. Робота, яка зроблена, тішить і мене, і колектив театру. Колектив зробив усе для того, щоб 10 березня ми відкрили двері на прем’єру, потішили і подивували всіх глядачів.

У виставі задіяно весь творчий склад театру. Маленького Тарасика гратиме Іванко Черненко, дорослого – Євген Лацік. Поезія Тараса Шевченка звучатиме у виконанні народного артиста України В’ячеслава Хім’яка. Над сценографією працював Григорій Лоїк, над костюмами – Дарія Зав’ялова зі Львова, над пластичним вирішенням – заслужений діяч мистецтв України Мирослава Воротняк. Музичний ряд у виставі, за словами Олега Мосійчука, дуже складний і побудований на основі улюбленого твору Шевченка – «Місячної сонати» Людвіга Бетховена.

– У тернопільському театрі мені завжди працюється радісно і завзято, – поділилася враженнями Мирослава Воротняк. – Актори надзвичайно талановиті, хороший склад, як жіночий, так і чоловічий, всі є музичні, пластичні, і це тішить. У цій роботі люди вже підготовлені, їх можна вже «ліпити», мені легко працювалося, багато хто пропонували своє бачення. Олег Мосійчук чітко дає завдання і зрозуміло в якому напрямку потрібно йти, не було ніяких непорозумінь у нас. Робота, на мій погляд, вийшла дуже цікавою, вона зачепить будь-кого, незалежно від віку, кожен знайде часточку своєї долі, своєї історії. У ній закладено все, навіть, наша ситуація з Україною, хтось її побачить, хтось ні. Показана не складена доля чоловіка з мріями, щось у нього склалось, щось не склалось, багато запитань так і залишились без відповіді. Мені здається, ми дуже ідеалізуємо наших героїв. Було б цікавіше попрацювати, якби більше показати Шевченка, як звичайну людину, з його гріхами, його побутовими днями, як в кожної людини, а у виставі він чуть-чуть ідеалізований.

У березні відбудеться п’ять прем’єрних показів містерії «Тарас». Початок вистав о 19.00. Тривалість – півтори години без антракту. Квитки на прем’єрні покази коштують 50-70 гривень. Придбати їх можна у касі драмтеатру.

Ольга Трач