Рух на захист історичної спадщини започатковують у Тернополі громадські активісти. У роки Другої світової війни наше місто втратило багато історичних споруд. Повернути архітектурний вигляд міста, яким він був на початку XX століття вже не можливо. Але відтворити певні елементи на об’єктах, які збереглися або ті складові, які робили певну місцину особливою, можливо.

Катедра УГКЦ ТернопільОднією із таких особливостей, яку мав колись Тернопіль був годинник на одній із веж храму Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці. Саме цю втрачену деталь Архикатедри планують відновити тернополяни, які цікавляться історією рідного міста, і хочуть бачити його гарнішим.

Про те, що на Архикатедрі був годинник свідчать старі фотографії. На одній з її веж було встановлено три темні циферблати, які показували городянам час. Під час Другої світової війни храм у центрі міста був сильно зруйнований. Постраждав і годинниковий механізм. Коли відновлювали Архикатедру, годинник просто зняли. На одній зі сторін південної вежі, яка виходить на вулицю Сагайдачного, і сьогодні можна побачити велике коло, що залишилось від циферблата.

Ідею тернопільських активістів по відновленню годинника на храмі, підтримали і представники церкви. Благословення на втілення задуму ініціатори отримали від митрополита ВасиліяСеменюка. Не проти цього і тернопільські архітектори.

– З архітектурної точки зору це не буде порушенням, – каже Олег Головчак, голова Спілки архітекторів Тернополя. – Ми підтримуємо таку ініціативу. І дуже приємно, що є люди, які дбають за місто. Скажу тільки, що все має відбуватися у правовому полі, і встановлення годинника треба погодити у відділі охорони історичної спадщини в управлінні культури. Щодо самого циферблата, то вважаємо, що він має бути не темний, а білий, щоб його було далеко видно.

Над створенням годинника для тернопільської Архикатедри працює польська фірма RduchBells&Clocks. Вона відома тим, що розробила автоматику для дзвону «Святий Іван Павло ІІ» у Королівській Катедрі на Вавелі у Кракові. Циферблати для годинників, які прикрашають вежі міст, у цій фірмі виготовляють з міцних матеріалів: сплавів алюмінію, нержавіючої сталі, міді, полікарбонатів, скла або високоякісних пластмас. Цифри, стрілки або декоративні елементи циферблату можуть бути покриті золотом, помальовані спеціальними фарбами або відлиті з маси певного кольору. Елементи годинникового механізму виконані із нержавіючої сталі та високоякісної пластмаси, що виключає ржавіння та негативний вплив атмосферних умов. Стрілки годинника рухаються за допомогою електричного двигуна. Циферблати тернопільського годинника матимуть в діаметрі 160 сантиметрів.

За попередніми даними вартість встановлення такого годинника обійдеться в 100 тисяч гривень. Прикрасити вежу Архикатедри новим годинником планують до Великодня.

Ольга Трач

Фото автора