Світ

Дві сімки для України

Число “7” прийнято вважати щасливим. “Сімка” серед чисел таємничого  нумерологічного ядра – це мудрість, високий рівень освіти і філософське ставлення до життя. Останнє буде зовсім незайвим з огляду на черговий світовий рейтинг, складений міжнародною організацією World Justice Project.  Зветься він рейтингом верховенства права, і у ньому Україні дісталися аж дві “сімки”. Тобто, опинилася вона в ньому на 77 місці зі 113. Індекс верховенства права вимірює досягнення країн в забезпеченні правового середовища. Дані об’єднуються у такі показники: обмеження повноважень інститутів влади, відсутність корупції, порядок і безпека, захист основних прав, прозорість інститутів влади, дотримання законів, цивільне і кримінальне правосуддя. До країн з найвищим рівнем верховенства права – Данії, Норвегії та Фінляндії, – дуже навіть далекувато, але озброїмося отим самим філософським ставленням до життя і втішимося тим, що в порівнянні з  аутсайдерами – Афганістаном, Венесуелою і Камбоджею, – нам ще є куди опускатися…

“Сюрпризи” від однофамільців

Останнім часом від однофамільців надходять не надто приємні сюрпризи. Слідчий суддя з Тернополя освятив своїм вердиктом будівлю багатоповерхівки на території за “Березолем”, що перебуває під арештом, і тим самим підкинув хмизу в конфлікт, який то тліє, то спалахує, але не згасає. А от президент Польщі підписав закон “Про інститут національної пам’яті”, який викликав напруження у відносинах його країни з Ізраїлем і, що суттєвіше для нас, з Україною.  Правда, президент Дуда визнав за потрібне пояснити своє рішення, зазначивши, що “необхідно захистити добре ім’я Польщі та поляків”. Разом з тим, він надіслав підписаний ним документ до Конституційного суду на перевірку його конституційності. Президент П.Порошенко заявив, що новий закон “не відповідає принципам стратегічного партнерства між двома країнами”. Верховна Рада теж засудила закон і закликала польську владу “повернути в українсько-польські відносини виваженість і доброзичливість”. Дуді-президенту, напевно, важче – на нього можуть намагатися вплинути і український колега, і український парламент…

Україна

Відпочинок Генпрокурора “середнього класу”

Генпрокурор Юрій Луценко встиг останніми днями висловити своє бачення ролі “так званих національних дружин”, підкресливши, що вони мають право охороняти правопорядок лише разом з правоохоронцями. Втім, дещо більший інтерес громадськість виявила до зимової відпустки, яку пан Генпрокурор провів з родиною на Сейшелах. Зокрема, до проживання Луценків на не зовсім дешевих віллах і до загальної суми витрат, яка, за оцінками журналістів програми “Схема”, склала якихось 52 тисячі євро. Юрій Віталійович не став сором’язливо відмовчуватися і пояснив усім цікавим на своїй сторінці у Facebook, що наявні у його родини кошти “дозволяють такі речі”, а сам 7-денний відпочинок, мовляв, не мав ніяких надмірностей і щасливо вклався в “те, що дозволяє собі середній клас”. Соцмережі, правда, одразу ж зарясніли запитаннями на кшталт “де в Україні такий середній клас???”. А також уже відомими нагадуваннями про АТО, яка все ще триває на сході країни… Читати таке Ю.Луценку, можливо, було не надто приємно, але… чого не стерпиш задля родини?

Призові для олімпійців

Міністерство молоді та спорту України озвучило суми призових, які будуть виплачені державою спортсменам, яким пощастить вибороти медалі на зимових Олімпійських іграх в південнокорейському Пхенчхані. Змагання пройдуть з 9 до 25 лютого. Ймовірне 1-е місце оцінене в 125 тис. доларів США (за курсом НБУ на момент виплати); 2-е місце – у 80 тис., 3-є – у 55 тисяч. Судячи з медальних здобутків на шести попередніх зимових Олімпіадах (2 “золота”, 1 “срібло” і 4 “бронзи”), наші олімпійці не надто зловживали державним призовим фондом. Хоча, доводилося чути, раніше з обіцяними виплатами були певні проблеми… Станом на сьогоднішній день на Олімпіаді-2018 планується виступ 33 спортсменів України у 9 видах спорту. Головні наші медальні надії, як і 4 роки тому, пов’язані з жіночою біатлонною збірною. Хоча, звісно, ніхто з українських шанувальників спорту не заперечував би проти приємного сюрпризу від будь-кого іншого з наших олімпійців.

Справа Димінського: чи восторжествує справедливість?

Власник ФК “Карпати” бізнесмен Петро Димінський, якого підозрюють в скоєнні смертельного ДТП, нагадав про своє існування. Хоча, можливо, найбільше, чого він хотів би зараз – щоб про нього всі забули. В тому числі й українське правосуддя. Втім, скаржитися на нього у підозрюваного немає особливих підстав – попри запізніле оголошення у національний розшук, йому дали можливість втекти за кордон і навіть відвідувати тренувальні матчі улюблених “Карпат” в Туреччині. Все ж, вирішивши, мабуть, що мовчання – не завжди золото, пан Димінський звернувся в Інтерпол зі скаргою, в якій наполягає на скасуванні його розшуку через “політичну вмотивованість справи”. В свою чергу, директор Департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко повідомив, що Інтерполу буде надана інформація про те, що справа Димінського суто кримінальна і не має ніякого політичного підгрунтя. Справа залишається за малим – дочекатися, коли/чи восторжествує справедливість…

Тернопілля

і українські аномалії

П’ять аварій за один день, восьмеро травмованих – такими урожайними на ДТП виявилися минулими вихідними дороги Тернопільщини. У повідомленнях про них присутня одна українська аномалія: в жодному випадку не йшлося про водія “з явними ознаками сп’яніння”. Тобто, на ногах ще ніби трималися всі й висловитися могли розбірливо… От тільки елементарні правила продовжують порушувати що п’яні, що тверезі. Якось притихли (ще одна аномалія?) суперечки навколо громадського транспорту, соціальної картки, забудови міста… Лише деякі малосвідомі  мешканці окремих мікрорайонів під проводом “псевдоактивістів” продовжують протестувати проти новобудов. Всі інші  тернополяни, як запевняють укладачі усіляких  рейтингів, просто душі не чують за своїм мером і ладні не лише поважати, а й  любити його ще на декілька рейтингів наперед. Така людська шана за “амбітні, сміливі завдання, які покращують життя громади” – це вже вислів іншого місцевого очільника. Теж не обділеного народною любов’ю…

Ігор Дуда