Одноразові грошові допомоги родичам загиблих у зоні АТО бійців уже почали виплачувати. Про це повідомив журналістам під час засідання прес-клубу Леонід Бицюра, заступник голови ТОДА.

АТО, загиблі– Не буду називати суми, але виплати уже пішли, – зазначив чиновник. – Якщо раніше затягували виплату грошей, то зараз процес налагоджується. Розмір одноразової допомоги для сім’ї загиблого становить 609 тисяч гривень.

Попри те, що ситуація із виплатою одноразової допомоги уже покращилася, проблем є ще багато. Законодавство недосконале, і в процесі надання статусу учасника бойових дій та визначення статусу членів сім’ї загиблих виникають різні труднощі.

– Якщо солдат загинув, командир військової частини, у якій він перебував, має надати витяг з Наказу про його виключення зі списків особового складу військової частини, – каже Леонід Бицюра. –  Однак, в цьому витязі одразу має бути зазначене місце поховання бійця. Відповідно, тіло передається родичам, проходить певний час для того, щоб відбулося поховання тільки тоді направляються документи на військову частину, щоб могли коректно написати цей витяг. Відповідно, це впливає на процедуру визначення статусу, а в подальшому – процедуру виплати одноразової грошової допомоги. Є проблема з довідками про склад сім’ї. Нею встановлюється коло осіб, які можуть претендувати на частку цієї допомоги. Є випадки, коли не можуть встановити де перебувають батько або один із батьків загиблого. У такому випадку допомога нараховується в половину суми. Це питання врегульовується через судове рішення, але законодавчо її теж треба врегулювати.

Право на компенсацію та грошову одноразову  допомогу надають дві міжвідомчі комісії на рівні Міністерства оборони України. На рівні області є комісія, яка визначає відсоток втрати працездатності у випадку поранення. І не у всіх випадках, за словами Леоніда Бицюри, висновки цієї комісії коректні. Наприклад, одному із бійців попав осколок в хребет, а йому визначили відсоток втрати працездатності на рівні 10%. Так, він може ходити, але з часом людина матиме ускладнення здоров’я, і він не може претендувати на інвалідність. Потребує врегулювання також питання надання статусу бійцям добровольчих батальйонів. Порядок визначення статусу та визначення розміру компенсації передбачає наявність конкретного обсягу документів в справі. Серед іншого мають бути наказу про вибуття із зони АТО, прибуття в той чи інший сектор, потім витяг з наказу про вибуття з сектору, витяг з наказу про прибуття у військову частину поза зоною АТО. І часто ці витяги не можуть належним чином скласти стосовно тих хлопців, які зайшли у добровольчі батальйони в перші фази їхньої діяльності.

У випадку виникнення проблем при отриманні статусу чи грошової допомоги військові або їхні родичі можуть звертатися за додатковою інформацією і роз’ясненнями до обласного військкомату та Департаменту соціального захисту облдержадміністрації. Безкоштовну юридичну допомогу та консультацію можна отримати в громадській організації «Всеукраїнське об’єднання Рідна Земля», що на бульварі Шевченка, 11.

За час військових дій на Сході, за словами Леоніда Бицюри, там загинуло понад 20 вояків з Тернопільщини. Ще троє пропали безвісти і 13 отримали поранення.

Ольга Трач

Фото автора